BC Timba, a debutat cu stangul in Cupa Romaniei. Timisorenii au fost invinsi categoric de SCM U Craiova

”Ursii” au pierdut categoric primul meci oficial din acest sezon. Elevii lui Bogdan Murarescu au cedat  in fata celor de la SCM U Craiova, la Medias, acolo unde se desfasoara turneul seriei a III-a, din prima faza a Cupei Romaniei.
Banatenii au fost condusi de la un capat la altul al meciului cu SCMU Craiova. Dupa 10-23 la finalul primului sfert, avantajul  pe tabela in favoarea oltenilor s-a marit ajungand la pauza la 44-19, pentru ca in final elevii lui Bogdan Murarescu sa se vada invinsi cu scorul 51-80. Rickey Huckaby a fost cel mai bun marcator al celor de la Timba, cu 12 puncte.
In cadrul turneului din prima faza a Cupei Romaniei care se desfasoara la Medias, ”ursii” vor mai juca sambata de la ora 16 cu Farul Constanta si  duminica de la ora 10,30 contra lui CSU Atlasib Sibiu.
BC Timba va sustine primul meci din Liga Nationala pe 6 octombrie tot contra celor de la SCM U Craiova.
Iata programul meciurilor pe care le vor sustine galben-negrii in turul campionatului:
Etapa 1 06.10.2012: BC Timba Timisoara – SCM U Craiova
Etapa 2 13.10.2012: BC Timba Timisoara – CSS Giurgiu
Etapa 3 17.10.2012: BC Farul Constanta – BC Timba Timisoara
Etapa 4 20.10.2012: BC Timba Timisoara – BC Mures Targu Mures
Etapa 5 27.10.2012: CSM Bucuresti – BC Timba Timisoara
Etapa 6 03.11.2012: BC Timba Timisoara – CS Energia Rovinari
Etapa 7 10.11.2012: U Cluj Napoca – BC Timba Timisoara
Etapa 8 17.11.2012: BC Timba Timisoara – CSM Oradea