ASU Poli nu se ridica inca la nivelul suporterilor, esec dureros acasa. Ripensia Timisoara obtine un punct in Ilfov

TIMISOARA. Gandurile de promovare ale „echipei suporterilor” s-au naruit inca inainte de a se asterne cu adevarat. Poli a facut o prima repriza excelenta in fata Chindiei Targoviste – locul 3, si parea ca poate intra in cartile luptei la podium.

Asadar 1-0 la pauza, dupa un gol marcat de Cornel Predescu la mijlocul primei parti de la punct cu var. Auspicii bune pentru un rezultat final bun… dar la inceputul reprizei secunde, Adrian Poparadu a facut un fault dur, absolut inutil, la mijlocul terenului pentru care a fost eliminat. Prostia experimentatului jucator timisorean a schimbat cursul jocului, iar Chindia a atacat in valuri, macar pentru un egal. Dambovitenii au obtinut insa mai mult, Robert Licu egaland in minutul 83 si Cherchez marcand golul victoriei in minutul 89. Poli – Chindia 1-2 si gazdele ies din lupta pentru promovare, in timp ce Chindia se poate gandi in acest moment la mai mult de locul 3.

ASU Poli: Dur-Bozoanca – Motreanu, Scutaru, Bilia (cpt.), Taub – Krausz, A. Ignea, Poparadu – Sorescu, Lusamba (76, Plamada), Predescu (70, Schieb). Antrenor: Bogdan Andone

Ripensia Timisoara nu a facut deplasarea degeaba in Stefanestii de Jos – judetul Ilfov, acolo unde a obtinut un punct muncit in fata celor de la Sportul Snagov. Dupa o prima repriza alba, dar in care gazdele au fost mai prezente in joc, Catalin Badauta a deschis scorul pentru timisoreni in minutul 62. Pana la final, amifitrionii au egalat prin experimentatul Ferfelea, care a stabilit scorul final din minutul 71, 1-1. Un punct insa muncit de „Ripi” si un debut de bun augur pentru antrenorul Paul Codrea.

Ripensia: Radulescu – Ad. Popa (cpt.), Burdet, Bocsan, Apro (69, Tudor), C. Toma – Manecan (70, M. Toma), Zurbagiu, Tugui (75, Dumiter) – Mediop, Badauta. Antrenor: Paul Codrea

In runda viitoare, ASU Poli va juca pe terenul lui Metaloglobus Bucuresti, in timp ce Ripensia va avea parte de o runda de pauza, deoarece ar fi trebuit sa intalneasca pe ASA TArgu Mures, grupare intrat in faliment si retrasa din campionat.

1. din pacate in repriza 2-a Poli nu s-a ridicat le inaltimea suporterilor,iar cu aceasta evolutie nu-i vad promovand in prima liga.La ora actuala aceasta echipa nu joaca in spiritul vechii Poli.Adica cu daruire si multa vointa.Defapt prin asta a dainuit adevarata Poli. Actuala conducere tehnica si administrativa ar trebui sa stie ca fara aceste doua elemente nu putem vorbi de promovare.Iar jucatorilor le transmit sa le fie jena de acesti minunati sustinatori cum nu mai exista azi la o echipa de liga doua.