ACS Poli Timisoara pierde doua puncte mari dupa un meci spectaculos cu Iasiul

TIMISOARA. ACS Poli pleca favorita in partida cu CSMS Iasi si datorita faptului ca juca pe teren propriu, dar si a formei bune, doua victorii si o remiza in campionat, plus calificari in Cupa Ligii si Cupa Romaniei, fara gol primit. Iasiul a demonstrat de mai bine de jumatate de an insa ca este o echipa periculoasa care poate obtine rezultate bune in fata oricarei formatii.

Debutul a fost nefast pentru elevii lui Florin Marin. La prima faza mai importanta a vizitatorilor, Golubovic a reusit sa deschida scorul, printr-o frumoasa lovitura de cap, in minutul 9. Gazdele se arunca in atac, dar nu gasesc drumul spre gol, desi Goga si Barbut au ocazii bune, urmati de Ovidiu Popescu si Hernandez. Se intra astfel cu 0-1 la pauza, desi trupa viola merita mai mult.

Parta secunda se joaca deschis, desi cele doua echipe sunt mai mult specialiste ale fazei defensive si golurile incep sa pice. Croitoru bate in minutul 47 excelent o libera, iar Luchin reia spectaculos cu capul in poarta, 1-1. Nu trec decat doua minute si oaspetii revin in avantaj. Dupa un corner executat in careul mare, Ciuca reia cu capul si face 1-2. Jucatorul moldovenilor inscria si sezonul trecut in poarta lui ACS Poli, in meciul jucat de timisoreni la Resita, cu Metalul. Gazdele nu cedeaza si Zicu este faultat de acelasi Ciuca in careu. Este primul penalty primit de ACS Poli in acest sezon de Liga 1, iar Dorin Goga nu rateaza, 2-2, acest joc devenind si primul pentru gazde in care se inscriu mai mult de trei goluri intr-un singur joc.

Pana la final s-a jucat pe contre, dar cu ACS Poli mult mai activa. Banatenii au avut ocazii bune, prin Goga, Belu si Croitoru, dar tabela nu s-a mai modificat. 2-2 scor final, iar gazdele peird doua puncte mari, dar si sansa de a se apropia de locurile de play-off, in timp vizitatorii si-au indeplinit obiectivul, acela de a obtine un punct.

ACS Poli: Sasha Kirschstein – Dan Popescu, Cristian Scutaru, Srdjan Luchin, Claudiu Belu, Georgi Sarmov, Ovidiu Popescu, Dorin Goga, Javier Hernandez, Cristian Barbut, Robert Elek. Au mai intrat: Marius Croitoru, Ianis Zicu, Rufino Segovia. Antrenor: Florin Marin