ACS Poli, eliminata din Cupa Romaniei! Gruparea timisoreana a fost invinsa cu 3-2 de Soimii Pancota, dupa prelungiri.

ACS Poli Timisoara a pierdut in primul meci oficial disputat. Trupa lui Vali Velcea a fost invisa de proaspat divizionara C, Soimii Pancota in faza a IV-a a Cupei Romaniei si a parasit competitia.
In conditiile in care Kirev, Marovic si Sakir nu au primit deocamdata cartea verde, iar Nohai, Nanu si Szekely acuza diferite probleme medicale, Vali Velcea a trimis in teren la Pancota urmatorul unsprezece: Coca- Iovan, Petrovic, Seroni, Anitoiu- Goge, Poparadu, Dobricean, Trandu- Enciu si Bostina.
Prima repriza s-a jucat practic in ultimele zece minute. Pancota a preluat conducerea pe tabela de marcaj printr-un autogol al lui Petrovici, care a trimis in propria  poarta o minge expediata cu capul in fata portii de Guruian(37). Peste doar doua minute scorul a devenit 2-0, Lengyel marcand cu capul din 4 m, in urma unui corner.
Inainte de a pleca la vestiare timisorenii au reusit sa reduca din diferenta, prin Enciu, care a transformat un penalty acordat pentru un hent in careu al celor de la Pancota.
Debutul partii a doua a jocului a fost dominat de ACS Poli, Pancota  retragandu-se in aparare.  Atacantii timisoreni, Bostina si Enciu au pus presiune pe apararea aradenilor, insa fara rezultat pe tabela. Mai intii, Bostina a trimis cu capul din 12 m putin peste(56), iar apoi sutul lui Enciu din careu a fost retinut in doi timpi de portarul gazdelor(57).
Acelasi Enciu a avut in minutul 85 o sansa mare de a restabili egalitatea, dar a reluat din 6 m, putin pe langa.
Meciul a fost totusi trimis in prelungiri de catre Goge care a egalat in minutul 90+2, cu un sut din 6m.
Imediat dupa starul primei reprize de prelungiri Pancota a trecut insa din nou in avantaj. Parvu a profitat  de nesiguranta fundasilor centrali Petrovici si Seroni si a marcat pentru 3-2(95) .
Goge, unul din cei  mai buni  jucatori al timisorenilor in acest meci  a fost eliminat in minutul 114 , dupa ce a vazut al doilea galben, iar ACS Poli nu a mai reusit sa revina  si a treia oara pe final de repriza, meciul incheindu-se cu victoria celor de la Soimii Pancota.
Pentru ACS  Poli au mai jucat: Miculescu, intrat la pauza  in locul lui Anitoiu, care a suferit o entorsa, Boldea care l-a inlocuit din minutul 61 pe Iovan si Artean, in locul lui Trandu din minutul 75.