Punct important in Zavoi! ASU Poli Timisoara a remizat in deplasarea de la Valcea

TIMISOARA. Cu destule schimbari, chiar de bun augur fata de meciul cu Chindia, ASU Poli, echipa venita din Liga a 5-a si-a propus un joc curajos in fata mult mai experimentatei echipe din Ramnicu Valcea. Si in ciuda acestui 0-0 care la prima vedere nu spune prea multe, meciul a avut ritm si a fost unul de calitate.

Poli nu s-a baricadat in aparare, dorind si reusind sa puna destule probleme formatiei din Zavoi. Mai mult, Galan a fost foarte aproape de gol in minutul 10, cand lovitura sa de cap a fost scoasa de pe linie de Parvulescu. Pana la finalul primei reprize, ambele echipe si-au creat destule ocazii, dar cand a trebuit portarul Mitrea a fost la post, in timp ce la cealalta poarta, jucatorii violeti nu au gasit cele mai bune finalizari.

Si repriza secunda a fost alerta. Ceapa si Cristea au fost responsabili cu ocaziile pentru gazde, iar Danaricu si Blanaru pentru oaspeti. Cea mai mare sansa i-a apartinut insa lui Stancu, aflat pe teren de un minut, acesta a avut sana golului de 3 puncte in minutul 80, dar a tras dezamagitor din pozitie excelenta, de la circa 11 metri.

In cele din urma, meciul s-a incheiat la egalitate, 0-0, iar acest punct ar trebui sa le dea si mai mult curaj violetilor.

ASU Poli: Mitrea – Stefanovici, Gălan (cpt.), Telescu, Taub – Bilia, D. Constantinescu (Stancu, ’78) – Niţă, Dănăricu (Giuricici ’72), Motreanu (Mărgărit ’62) – Blănaru

In runda viitoare, ASU Poli primeste vizita Forestei Suceava.

1. Frumos,curaj si acum grecești la trei puncte.