Prestatie de exceptie a jucatorilor lui Petricevic. Timisoara invinge clar surpriza inceputului de sezon baschetbalistic, Ploiestiul

TIMISOARA. CSM Ploiesti venea pe cai mari pe Bega, dupa 4 victorii si un singur esec in acest debut de sezon. Timisoara arata si ea bine insa, dupa acea infrangere la un punct cu Pitestiul, urmand trei victorii importante, dintre care doua afara. Asadar, erau premisele unui meci echilibrat. SCM OHMA a condus din primul si pana in ultimul minus si s-a impus de o maniera categorica, 95-72.

Debutul partidei a fost favorabil alb-violetilor: 7-0, 10-2, 18-6 si 28-10 la prima sirena. Banatenii nu au lasat piciorul de pe acceleratie, si in secventa a doua au ajuns sa conduca si la 30 de puncte, 48-18. La vestiare s-a intrat cu scorul de 51-25, moment in care Nikola Gajic era in double/double.

Petricevic si-a tinut baietii in priza si in sfertul 3, ca nu cumva Ploiestiul sa revina in joc. Diferenta maxima a fost de 34 de puncte, dar sfertul 3 s-a incheiat cu 73-44. Doar in ultima perioada, pe fondul unui joc lejer in care s-a aruncat mult din afara careului, Ploiestiul a aratat putin baschet. Problema se punea doar la diferenta de scor, 95-72.

O prestatie excelenta a banatenilor care au avut si 14 trite, fata de 4 ale adversarilor, 3 in ultimele zece minute, dar si un joc colectiv bun care a adus si 19 pase decisive. Strong a fost mai mult menajat in acest joc, astfel ca principalul marcator a fost Gajic, 29 puncte si 14 recuperari, urmat de Lilov cu 14 puncte. De la oaspeti, Devante Hammond a fost principalul marcator cu 17 puncte.

SCM OHMA Timisoara este la a patra victorie consecutiva, iar etapa viitoare va juca pe terenul campioanei, UBT Cluj.