Poli Timisoara invinge campioana din Cluj. Alb-violetele au 9 puncte in fata clujencelor inainte de play-off. Foto

TIMISOARA. Derby-ul primelor doua clasate in Superliga de fotbal feminin s-a incheiat cu victoria Politehnicii Timisoara, la capatul unui meci cu doua reprize diferite.

Oaspetele de la Cluj au avut prima ocazie in minutul 5, dar Ioana Balaceanu a fost blocata de portarul Sara Cîmpean. A fost de fapt singura oportunitate serioasa a campioanei in prima jumatate, dupa care Poli a controlat jocul. Primul avertisment a venit de la golgeterul Dimitra Ivanova, care a trimis cu capul de la mica distanta pe langa poarta clujeana. In minutul 32, Meluta a primit o minge in marginea careului mare al Clujului, a sutat si a invins-o pe Blazek. Cu toate ca pana la pauza Dimitra Ivanova a mai ratat alte doua bune ocazii, la ultima fiind blocata in situatie de unu la unu de goalkeeperul clujean. La pauza s-a intrat cu 1-0.
La 5 minute de la reluare, Nikoleta Kurja a trimis in careul ardelean, Antonia Bratu a lovit mingea cu capul si a trimis-o in plasa pentru 2-0. Fotbalista timiseana s-a ciocnit insa cu portarul Blazek si a ramas intinsa pe gazon, dupa care a primit ingrijiri medicale si a fost inlocuita de Mirel Albon.

Dupa gol Clujul a avut mai mult initiativa, insa apararea alb-violeta si-a facut treaba execelent si a blocat culoarele catre poarta. Tot Poli putea sa inscrie, dar mingea trimisa de Ivanova a lovit bara portii clujene. Cea mai mare ocazie a oaspetelor a venit dupa o combinatie intre Carolina Tabur si Adina Borodi, cea din urma a trimis in fata portii timisorene, dar nu a fost nimeni acolo sa trimita in plasa.

Eu zic ca a fost un meci foarte bun, doua reprize diferite. Cred ca am facut cea mai buna prima repriza, nu din acest sezon, ci de cand sunt eu la Timisoara.Asta e modelul de joc care imi place, am facut un pressing foarte avansat, am avut agresivitate, nu le-am dat timp si spatiu. Clujul are o echipa cu jucatoare care stiu jocul si daca le lasam sa joace lucrurile ar fi stat altfel. Ma bucura atitudinea fetelor, sper sa putem sa o tinem tot asa, ne-am pregatit 6 saptamani pentru stilul asta de joc, cred ca ne iese. Ma bucur ca am rezistat si fizic pentru ca in repriza a doua ele au fost echipa care au controlat jocul, dar este greu la tineretea lotului nostru la 2-0 sa stim sa gestionam, sa tinem de minge, ne-am precipitat, am dat tare in ea, ne-am luat la lupta inutil, si lucrul acesta a fost in avantajul echipei din Cluj, care putea sa inscrie. Cred ca este un rezultat corect. Noi puteam in prima repriza sa marcam mai mult„, a spus la final antrenorul timisorean Mirel Albon.

Pentru Teodora Meluta, reusita din meciul cu Olimpia a fost prima din acest campionat.

A fost intens, ca de fiecare data. Stiam ce ne asteapta, dar eu cred ca am pregatit bine acest meci si s-a vazut, datorita rezultatului. Cred ca e un avantaj pentru toate echipele ca toate meciurile sunt atat de puternice pentru ca asta o sa ne faca pe noi individual, si ca echipa, sa ne dezvoltam…Clar s-a acumulat oboseala destul de mare, dar pana la urma asta este viata de sportiv, cand alegi sa practici acest sport. Clar noi am pregatit dinainte sa plecam pentru ca stiam ca urma sa lucram separat o perioada destul de lunga inaintea inceperii campionatului regular, si eu cred ca am lasat oboseala si ce a fost mai greu de o parte si asta ne-a adus victoria aceasta meritata si un plus foarte mare pentru noi pentru ca intram cu 9 puncte in playoff. Clar e un avantaj, dar nu o sa ne oprim aici„, a spus dupa meci capitanul lui Poli, Teodora Meluta.

Odata cu aceasta victorie, Politehnica ajunge la 35 de puncte, cu 9 mai mult decat Universitatea Olimpia Cluj.