Timisoreanca Anca Todoni isi stie adversarul din primul tur la Grand Slam-ul de la Wimbledon

TIMISOARA. Anca Alexia Todoni va debuta săptămâna viitoare la al treilea turneu de Grand Slam al anului, la Wimbledon.

Timișoreanca în vârstă de 20 de ani, care ocupă locul 90 în ierarhia WTA o va întâlni în primul tur pe iarba londoneză pe Cristina Bucșă. Sportiva originară din Republica Moldova, dar născută în Spania, este pe locul 101 mondial și are 30 de ani.

Cele două sportive au mai jucat una împotriva celeilalte în penultima zi a anulșui trecut, la turneul de la Brisbane, când timișoreanca s-a impus cu 2-0, cu seturi câștigate cu 7-6 și 6-2.

Duelul de la Wimbledon este programat luni, însă deocamdată organizatorii nu au anunțat încă ora.

România are 5 jucătoare pe tabloul principal al turneului de la Wumbledon. Cea mai ghinionistă în urma tragerii la sorți este Gabriela Ruse, care va întâlni favorita numărul 6, Madison Keys.

Iată meciurile pe care jucătoarele din țara noastră le au în primul tur la Wimbledon.

Jaqueline Cristian vs. Zeynep Sonmez (88 WTA)

Gabriela Ruse vs. Madison Keys (6 WTA)

Anca Todoni vs. Cristina Bucșa (101 WTA)

Irina Begu vs. Kaja Juvan (242 WTA)

Sorana Cîrstea vs. Hailey Baptiste (54 WTA)

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

    Pareri

  1. Frumușică fara zoom 🙁
    1. KYC
    2 .SCAN TAKE DOWN
    3 ??? E NASPA SI SE INTERVINE EXTRA TERA – va jucați con mankind! U$ TROPQ BENE JR cewa extra FUCK … DA ATIT
    DRY GENERATII NU O SA AVETI :)))
    YET AGAIN CHIL un mik ” amorf ” bio steel