Ce victorie! ASU Politehnica Timisoara se impune la Mioveni

TIMISOARA. Cea mai buna aparare a invins cel mai bun atac, intr-unul din meciurile importante ale primei etape a returului ligii secunde. ASU Politehnica a fost impecabila in judetul Arges si a invins la Mioveni cu 1-0.

Cum era de asteptat, Mioveniul s-a aruncat in atac, echipa argeseana fiind pe locul 2 si tragand la promovare, in timp ce violetii s-au aparat exact si au incercat sa speculeze eventualele greseli ale adversarului. La o astfel de faza, Mircea Axente a deschis scorul, in minutul 36, dupa o degajare gresita a amfitrionilor, atacantul violet punctand cu un sut la vinclu.

Argesenii au alergat dupa egalare toata repriza secunda, dar defensiva banatenilor s-a descurcat exemplar, la fel ca portarul Murariu, care a parat tot ce a fost pe poarta. Asadar, Poli continua seria buna de meciuri, sase partide fara infrangeri, dar cel mai important, arata un joc bun care a urcat-o pe locul 7 in clasament.

ASU Politehnica: Murariu – C. Jurj, Scutaru, Mera (cpt.), Chereches – Vidrasan, Ignea, Bg. Vasile – C. Popescu, Axente, Zabun. Au mai intrat: Trip, Ungureanu si Coada.