Victorie! ASU Poli Timisoara invinge marea rivala din Arad dupa un meci bun de liga secunda

TIMISOARA. Chiar daca s-a jucat in liga secunda, a fost un derby in toata puterea cuvantului. Spectatori multi pentru un joc care nu a fost in elita, goluri frumoase, eliminari, batai intre suporteri… Tot tacamul pentru un mult asteptat Poli – UTA.

Partida a inceput furibund, cu violetii in atac, iar in minutul 2, Motreanu a centrat de pe dreapta pentru o reluare spectaculoasa a lui Predescu, acesta deschizand scorul. Alb-violetii nu s-au bucurat prea mult, deoarece oaspetii au egalat rapid, in minutul 9, tot printro reusita extraodrinara, sut de la peste 20 de metri la coltul lung, al lui Asani, 1-1.

Dupa acest debut tare, lucrurile s-au calmat, iar cele doua echipe si-au impartit posesia, insa fara a mai avea ocazii clare. Partea secunda incepe cu o dubla eliminare, a capitanilor, Mera, respectiv Curtuius, care s-au imbrancit la un fault simplu de joc. Dupa acest fapt, Poli a iesit mai mult la joc, a inceput sa faca pressing sus, iar rezultatele au venit. In minutul 62, Predescu a batut perfect o libera de pe stanga, iar noul capitan, Bilia a reluat in poarta, 2-1.

Violetii s-au aparat apoi excelent, iar cand jucatorii lui Andone au fost depasiti, portarul Bozoanca a avut o interventie excelenta pe final de joc, iar punctele au ramas la Timisoara.

Peste 7000 de oameni au aplaudat si au cantat la final alaturi de „Baietii in ghete”, care in sfarsit au fost la nivelul fanilor.

ASU Poli: Dur-Bozoanca – Motreanu, Mera (c), Bilia, Taub, Poparadu, Krausz, Predescu (78, Coada), A. Ignea, Sorescu (91, Plamada), Badauta (83, Staicu). Antrenor: Bogdan Andone

UTA: Grahovac – Adili, Iuga, Scutaru (72, Stratila), Asani, Pruna 72, Tanase), Polgar (78, Pacurar), Jorza, Hlistei, D. Florea, Curtuiuş (c). Antrenor: Cristian Todea

1. ma bucur pt acest rezultat. am vezut meciul din germania. atitudinea a facut totul. bravo baieti