CFR Timisoara va juca finala campionatului. Banatenii au invins campioana in penultima etapa din play-off

TIMISOARA. Cu un singur meci ramas de jucat in play-off-ul campionatului, CFR Timisoara si-a asigura prezenta in finala Ligii Nationale de fotbal in sala.

Prima repriza a duelului din sala Constantin Jude a fost unul in care ambele echipe s-au multumit cu un joc bun in aparare, si fiecare a pus in pericol poarta adversa mai mult prin suturi de la distanta. Campioana a deschis scorul dintr-o lovitura libera a lui Robert Crisan, pentru ca tanarul Tudor Mihai sa faca 0-2. Chiar inainte sa sune sirena pentru finalul primei reprize, Ilas a trimis in plasa pentru 1-2, care a scos si scorul pauzei.

Dupa pauza, golgeterul CFR-ului, Mihnea Toader a egalat situatia de pe tabela, insa Andrei Craciun a raspuns cu un sut de la distanta si a facut 2-3 pentru United. A urmat o dubla pentru Gabriel Henrique Almeida de Souza, care a dus scorul la 5-3. Andrei Craciun a redus din nou diferenta si s-a facut 5-4. Brazilianul Gabriel si-a completat hatrick-ul, pentru ca portarul CFR-uui, Daniel Gurin sa trimita si el mingea in plasa galateana din propriul semicerc, intr-un moment in care oaspetii jucau in sistemul 5 contra 4. Ultimul gol al intalnirii a fost inscris de galateni, prin capitanul Daniel Araujo, cel care a ajuns la 3 goluri in ultimele 3 meciuri impotriva CFR-ului. S-a incheiat 7-5, iar odata cu acest rezultat, CFR Timisoara si-a asigurat prezenta in marea finala.

Calificarea este importanta pentru noi. Sa joci doua finale sezonul acesta, la cate probleme de lot am avut noi, accidentari, jucatori care nu faceau cate o saptamana antrenament, si inainte de Deva, si inainte de meciul asta, numai sa ii recuperam. Sunt probleme mari in ceea ce priveste pregatirea unui joc la noi, dar una peste alta, sa joci doua finale, arata caracterul acestui grup. Le-am zis si lor in vestiar, datorita acestui grup jucam doua finale. Sper chiar sa ducem cu succes, vom trage la trofeu, chiar daca Galatiul este favorita„, a psu dupa meci antrenorul timisorean Robert Lupu.

CFR Timisoara mai are de jucat un singur meci de jucat in play-off-ul sezonului, In 7 mai, de la ora 18:00, timisorenii vor juca pe terenul lui Futsal Klub Odorheiu Secuiesc.