RCM Timisoara ramane neinvinsa in play-off. Campionii s-au impus la limita, 18-13, in deplasare, in fata Stelei

Trupa lui Chester Williams a reusit o victorie foarte importanta la Bucuresti. Galben-albastrii au castigat, dupa un final de meci dramatic, in care Burcea si compania au rezistat eroic asediului bucurestenilor.
Cei de la Steaua au inscris primele puncte ale meciului, in minutul 12, prin Vlaicu, care a transformat o lovitura de pedeapsa. Tot el ar fi putut sa majoreze avantajul gazdelor cinci minute mai tarziu, dar a ratat o alta ‘penalitate’ dictata de arbitrul Iordachescu. Calafeteanu a restabilit egalitatea transformand si el o lovitura de pedeapsa, in minutul 28, iar ultimele zece minute din prima repriza au decis practic soarta meciului. Doua gafe consecutive ale bucurestenilor le-au permis celor de la RCM Timisoara sa inscrie doua eseuri inainte de a pleca la cabine. Mai intai Calafeteanu a profitat de eroarea lui Vlaicu, care a scapat mingea in propriul teren de tinta. Iar apoi Shennan a recuperat un balonul bajbait de Caplescu si i-a pasat capitanului Burcea, care a punctat fara probleme. Calafeteanu a tranformat prima din cele doua incercari, iar Timisoara s-a distantat la 12 puncte(15-3). In ultimul minut din prima repriza, insa, stelistii si-au trecut si ei in cont inca cinci puncte, arbitrul validand, dupa proba video, eseul lui Baraulea.
Partea a doua a jocului a inceput cu bucurestenii in atac, Dascalu bifand inca o reusita, insa Vlaicu nu a reusit sa aduca egalarea pentru Steaua, ratand transformarea.
Calafeteanu a mai marit putin avantajul campionilor(18-13) transformand inca o lovitura de pedeapsa, insuficient insa pentru a-i scuti pe timisoreni de emotiile finalului de joc, cand Steaua a pus sub asediu 22-ul galben-albastrilor. Vlaicu a mai ratat doua lovituri de pedeapsa, iar Iordachescu a cerut de mai multe ori arbitraj video pentru a lua decizii la anumite faze in prelungirea meciului. Elevii lui Chester Williams au resitat insa eroic, reusind o victorie foarte importanta atat pentru clasament cat si pentru moral.