Noutati :

Pornesc petrecerile de Ruga in Banat, de Pasti. Localitatile din Timis in care incepe veselia

30 martie, 2018 - 11:20 AM
Autor: Anonim      
Categorie: CULTURA
0

TIMISOARA. Veselie mare in Banat, incepand de la Sfintele Pasti, cand porneste sezonul Rugilor. Banatenii sunt chemati in centrele satelor si comunelor, acolo unde are loc cea mai mare sarbatoare a localitatii.

Rugile se sarbatoresc in functie de hramul bisericilor, iar cei mai indragiti cantareti de muzica populara ii vor incanta pe banatenii pregatiti de gosti.

Iata, mai jos, lista Rugilor din judetul Timis, de la Pasti si pana la 1 august:

Lugoj:
Tapia (20 iulie – Sf. Ilie)

Buzias:
Silagiu (17 mai – Înălţarea Domnului);
Bacova (20 iulie – Sf. Ilie);

Ciacova
Cebza (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Petroman (29 iunie – Sf. Ap. Petru şi Pavel);

Deta
Ruga ortodoxă:
Opatiţa (9 aprilie – a doua zi de Sfintele Paşti);
Deta (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile).
Ruga catolică:
Deta (26 iulie – de Sf. Ana)

Faget
Băteşti și Povârgina (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Temereşti și Bichigi (29 iunie – Sf. Ap. Petru şi Pavel)

Gataia
Gataia (9 aprilie – a doua zi de Sfintele Paşti);
Colonia – Gătaia (15 aprilie – Paştile Mici – Duminica Tomii);
Şemlacu Mare (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Şemlacu Mic (6 august – Schimbarea la față a Domnului);

Recas
Bazoş (9 aprilie – a doua zi de Sfintele Paşti);
Petrovaselo şi Stanciova (6 mai – Sf. Sava);
Izvin (15 aprilie – la o săptămână după Sfintele Paşti);
Recaş (26-27 mai – week-endul de Rusalii);

Balint
Balinţ şi Târgovişte (9 aprilie – a doua zi de Sfintele Paşti)

Banloc
Banloc (17 mai – Înălţarea Domnului);
Partoş: – ruga ortodoxă (27 mai – Rusaliile);

Bara
Bara (23 aprilie – Sf. Mare Mc.Gheorghe);
Rădmăneşti (20 iulie – Sf. Ilie);

Becicherecu Mic
Ruga ortodoxă sârbă (22 mai)

Belint
Belinţ (9 – 10 aprilie – a doua şi a treia zi după Sfintele Paşti);
Babşa (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Bethausen
Cliciova (9 aprilie – a doua zi după Sfintele Paşti);

Birda
Berecuţa şi Sângeorge (8 aprilie – Învierea Domnului – Sfintele
Paşti);
Mânăstire (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Barna
Botineşti (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Boldur
Ohaba Forgaci (27-28 mai – prima şi a doua zi de Rusalii);
Jabăr (29 – 30 iunie);
Sinersig (20 iulie)

Brestovat
Lucareţ (14 aprilie – prima sâmbătă după Sfintele Paști);
Teş (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Bucovat
Bucovăţ (23 aprilie – Sf. Mare Mc.Gheorghe);
Bazoşu Nou (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile).

Carpinis
Iecea Mică (20 iulie – Sf. Ilie);

Cenad
Hramul bisericii ortodoxe sârbe (22 mai);
Hramul Mănăstirii Sf. Ioan Botezătorul (24 iunie);
Hramul Bisericii Ortodoxe Române (26 iunie);
Hramul Bisericii Greco-Catolice (29 iunie);

Cenei
Ruga ortodoxă română:
Bobda (27-28 mai – prima și a doua zi de Rusalii);
Ruga ortodoxă sârbă:
Cenei (26-27 iulie);

Checea
Ruga ortodoxă sârbă (6 mai);
Zilele comunei și ruga românească (27-28 mai – prima și a doua
zi de Rusalii)

Cheveresu Mare
Ruga ortodoxă română:
– Chevereşu Mare (26 – 27 mai – week-end de Rusalii);
– Dragşina (29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel);
Ruga catolică:
– Vucova (1 mai);

Costeiu
Coşteiu (23 aprilie – Sf. Mare Mc.Gheorghe);
Zilele comunei Coștei (7-8 iulie);

Criciova
Jdioara (29 – 30 iunie);
Cireşu (27 – 28 mai – prima și a doua zi de Rusalii);

Crutea
Curtea (29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel)

Darova
Sacoşu Mare (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Dudestii Vechi
Ruga ortodoxă:
Dudeştii Vechi (29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel)

Dumbravita
Ruga ortodoxă (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile)

Fibis
Fibiş (13 mai – la 5 săptămâni după Sf. Paşti)

Fardea
Ruga şi hramul bisericii în localităţile:
Fârdea (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Zolt (29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel);

Gavojdia
Gavojdia (17-18 mai – week-endul de Înălţarea Domnului);
Sălbăgel (29-30 iunie);

Ghilad
Ruga ortodoxă română:
Ghilad (8 aprilie – Învierea Domnului – Sfintele Paşti);
Gad (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Ghiroda
Ghiroda (27-28 mai – prima și a doua zi de Rusalii);

Ghizela
Şanoviţa – Ziua Bazaltului (18 – 20 iulie);

Giarmata
Cerneteaz (9 mai);

Giera
Ruga românească:
Toager (8 aprilie – Învierea Domnului – Sfintele Paşti);
Ruga sârbească:
Giera (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile)
Ruga ungurească:
Grănicerii (29 iulie – ultima duminică din iulie);

Giroc
Giroc (8 – 9 aprilie – prima și a doua zi de Sfintele Paşti);

Giulvaz
Giulvăz (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Rudna (7 iulie);
Crai Nou (20 iulie – Sf. Ilie);
Ivanda (26 iulie)

Jamu Mare
Jamu Mare (8 aprilie – Învierea Domnului – Sfintele Paşti);
Gherman (17 mai – Înălţarea Domnului);
Clopodia (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Lăţunaş (27 iulie);

Jebel
Jebel (20 iulie – Sf. Ilie).

Liebling
Liebling (27 – 28 mai – prima şi a doua zi de Rusalii);

Livezile
Ruga sârbească:
– Livezile (17 mai – Înălţarea Domnului)

Lovrin
Lovrin (29 iunie – Sf. Ap. Petru şi Pavel)

Margina
Breazova (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Coşeviţa (29 iunie – Sf. Ap. Petru şi Pavel);

Masloc
Maşloc (1 iulie);

Moravita
Dejan (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Stamora Germană (20 iulie – Sf. Ilie);

Mosnita Noua
Moşniţa Veche (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Moşniţa Nouă (20 iulie – Sf. Ilie);

Nadrag
Nădrag (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Nitchidorf
Niţchidorf (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Ortisoara
Călacea (23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe);

Otelec
Iohanisfeld (29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel);

Parta
Zilele comunei Parţa (1 – 2 mai);

Peciu Nou
Ruga românească:
Diniaş (21 mai – Sf. Constantin şi Elena);
Ruga sârbească:
Diniaş (22 mai);
Sânmartinu Sârbesc (17 mai – Înălţarea Domnului);
Peciu Nou (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile).

Periam
Zilele comunei Periam – (28 – 29 iulie – ultimul weekend din
luna iulie);

Pietroasa
Crivina de Sus (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Pietroasa (29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel);

Pischia
Murani (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Racovita
Hitiaş (8 aprilie – Învierea Domnului – Sfintele Paşti);

Remetea Mare
Ianova (13 aprilie – Izvorul Tămăduirii – prima vineri după Sfintele Paşti);

Sacosu Turcesc
Stamora Română (8 aprilie – Învierea Domnului – Sfintele Paşti);
Sacoşu Turcesc (20 iulie – Sf. Ilie);

Saravale
Ruga românească (21 mai – Sf. Constantin şi Elena);
Ruga sârbească (22 mai).

Satchinez
Hodoni (20 iulie – Sf. Ilie);

Sacalaz
Săcălaz (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Beregsău Mare (15 aprilie – prima duminică după Sfintele Paşti);
Beregsău Mic (6 mai)

Sanmihaiu Roman
Sânmihaiu Român şi Utvin (8 aprilie – Învierea Domnului – Sfintele Paşti).

Sanpetru Mare
Ruga ortodoxă română:
Sânpetru Mare (23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe);
Igriş (8 noiembrie – Sf. Arh. Mihail şi Gavril);
Ruga ortodoxă sârbă:
Sânpetru Mare (22 mai).

Teremia Mare
Nerău (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Tomesti
Colonia Fabricii (29 iunie – Sf. Petru şi Pavel);
Româneşti (20 iulie)
Hramul Mănăstirii „Izvorul lui Miron“ Româneşti (13 aprilie –
Izvorul Tămăduirii – prima zi de vineri după Sfintele Paşti şi 20
iulie – Sf. Ilie);
– Hramul Mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului“ Luncanii
de Sus (21 mai)

Topolovatu Mare
Topolovăţu Mare (8 aprilie – Învierea Domnului – Sfintele Paşti);
Cralovăţ (6 mai – Sf. Gheorghe sârbesc);
Şuştra (17 mai – Înălţarea Domnului);
Ictar (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Topolovăţu Mic (29 iunie – Sf. Ap. Petru şi Pavel);

Tormac
Şipet şi Cadăr (8 aprilie – Învierea Domnului – Sfintele Paşti);

Traian Vuia
Jupani (20 mai);
Sudriaş şi Surducu Mic (29 iunie – Sf. Ap. Petru şi Pavel);
Traian Vuia (22 iulie);

Varias
Ruga ortodoxă română:
Sânpetru Mic (21 mai – Sf. Constantin şi Elena);
Variaş şi Gelu (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Ruga ortodoxă sârbă:
Variaş (21 mai);
Gelu (7 iulie).

Victor Vlad Delamarina
V.V.Delamarina şi Visag (27 mai – Pogorârea Sfântului Duh –
Rusaliile);
– Herendeşti (29 iunie – Sf. Ap. Petru şi Pavel);
– Petroasa Mare (12 iulie – Sf. Petru după rit vechi);



Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

Rating

  • 0comentarii

recomanda prietenilor

loading...