HCM Politehnica Timisoara – HC Energia Targu Jiu 32-28! Alb-violetii reintra in lupta pentru cupele europene!

TIMISOARA. Victorie mare reusita de HCM Poli Timisoara miercuri seara pe teren propriu in fata reprezentantei Romaniei in Cupa Cupelor, HCM Energia Targu Jiu. Alb-violetii s-au impus in fata propriilor suporteri cu scorul de 32-28. Banatenii au condus pe toata durata intalnirii. Oltenii au incercat sa tina aproape dar doar pana in minutul 15 cand tabela arata 7-6 pentru amfitrioni. Pana la final acestia s-au desprins si puteau intra la cabine cu un avantaj serios. Cu doua minute inainte de pauza scorul era 14-8 pentru banatenii, si in loc sa fie 15-8 s-a intrat la cabine 14-12. Buricea de la studenti timisoreni a fost eliminat pentru 2 minute, gorjenii au marcat de 4 ori, iar timisorenii doar o singura data.

Si dupa reluarea jocului tot gazdele au avut prim-planul pe teren, iar in minutul 37 timisorenii au luat un avans de sase goluri, scor 21-15. Acest avantaj a fost bine gestionat de gazde, Energia reusind doar ca pe final sa reduca diferenta la patru goluri, scor final 32-28. Cei mai buni oameni ai alb-violetilor au fost Nelutu Stan si Cristian Fenici cu 7 goluri. In urma acestui rezultat banatenii urca pana pe locul 9, cu 12 puncte si asteapta deplasarea grea de la Universitatea Cluj, apoi meciul pe teren propriu in compania nou promovatei Potassia Turda.