Visul frumos s-a terminat pentru Lugoj. Infrangere dramatica acasa, desi erau sanse bune de calificare

TIMIS. Invinsa in tur cu scorul de 3-2 de formatia turca Aydin BBSK, CSM Lugoj avea nevoie de o victorie cu 3-0 sau cu 3-1 pentru a se califica in semifinalele Cupei Challenge la volei feminin. Si parea o misiune posibila.

Mai ales ca lugojencele, care au castigat primul set la 23, aveau 24-21 in setul al doilea. Inexplicabil, probabil in acel moment s-a pierdut calificarea, turcoaicele intorcand soarta meciului si a mansei, 26-28.
Apoi, chiar daca au castigat setul ale treilea la 22, lugojencele, poate si apasate de miza unei calificari istorice in semifinalele unei competitii europene, au fost egalate si, apoi, chiar invinse in decisiv. Scor final: CSM Lugoj – Aydin BBSK 2-3 (25-23, 24-26, 25-22, 20-25, 9-15), iar formatia turca va juca in semifinale.

Per-total o prestatie admirabila a lugojencelor in acest sezon, cu calificare in fata echipelor din Slovacia, Elvetia si Austria. Ramane insa gandul ca se putea mai mult. Iar o echipa din Turcia, la fel ca in sezoanele precedente au pus punct visului european al echipei de pe Timis.