Victorie! SCM Poli Timisoara bate campioana dupa un adevarat derby pe semicerc

TIMISOARA. Etapa a 15-a a Ligii Nationale de handbal masculin s-a incheiat cu cel mai asteptat meci, Poli – Dinamo. Intr-o atmosfera deosebita, alb-violetii au reusit sa invinga campioana ultimelor doua editii de campionat, dupa un meci echilibrat, dar in care Poli a fost vioara intai. Chiar daca banca Timisoarei a comentat prea mult, suferind din acest fapt, jucatorii au fost la inaltime, 27-26 (12-12).

Prima repriza a fost foarte echilibrata cu ambele echipe la conducere, dar niciuna nu a reusit sa se desprinda la doua goluri. Daca antrenorul Pero Milosevic a primit galben in prima repriza, conducatorul Dan Dumitru a vazut rosu in partea secunda, insa baietii in violet au demonstrat ca au valoare, au preluat conducerea, 19-17 si au avut un maxim de patru goluri avans, 24-20. La 27-24 era clar ca Poli nu mai poate pierde, iar Dinamo nu a mai avut puterea sa egaleze, dar a inchis jocul la un gol in spate. Cel mai bun marcator al formatiei timisorene a fost Marjanovic 8, toate de la 7m. Restul golurilor timisorene le-au apartinut lui Dragas 6, Orbovic 4, Fenici 4, Sadoveac 3, Pribanic 1 si Cimpan 1.

E o victorie meritata acasa. Nu am castigat de multi ani asa cu Dinamo, echipa campioana. Nu a fost usor. A fost o prima parte in care am condus noi la un gol, au condus si ei, dar am avut si 3 goluri diferenta si nu sunt multumit ca s-a incheiat asa. Daca cineva care nu a vazut meciul vede acest rezultat, 27-26, crede ca a fost strans. Meritam sa castigm la 3 goluri diferenta, dar Dragas a tras rapid si apoi a fost acel 7 metri care nu ne-a fost dat, dar pana la urma totul a fost bine. Tcaciuc a jucat bine, dar in ultimele 10 minute ma gandeam sa il schimb cu Varo. Ultimele 5-6 mingi nici macar nu le-a atins. In cele din urma este o victorie meritata si publicul a vazut asta. Dinamo este campioana si arbitrii vin aici si toata lumea ii respecta, si este normal. Dar nu este normal ca ei nu respecta Timisoara aici acasa. A fost o partida grea, am fost fenomenali in defensiva, am creat in atac, stiam ce avem de facut pentru ca nu este usor sa le dai gol lui Savenco sau Mousavy. Am lucrat mult la antrenamente sa ii plimbam pe ei. E o victorie foarte importanta pentru noi si foarte meritata„, a declarat la finalul meciului antrenorul Pero Milosevic.

Poli invinge astfel la un gol si reuseste o dubla victorie contra celor de la Dinamo, dupa ce in tur au invins si la Bucuresti. Timisoara ramane pe 6, dar are 28 de puncte si este la un loc distanta de Steaua, locul 5. Etapa viitoare, violetii merg la Buzau.