Victorie importanta pentru RCM Timisoara in cel de-al treilea meci din play-off: 19-13 in fata campioanei Baia Mare

Echipa antrenata de Chester Williams a luat o optiune serioasa pentru ocuparea uneia  din primele doua pozitii in clasament,  la finalul play-off-ului, pozitie  care ii va da dreptul sa joace pe teren propriu in semifinale.
Meciul dintre RCM Timisoara si Baia Mare a fost unul foarte strans. In prima parte a jocului ambele echipe au punctat doar din lovituri de penalitate. Cei care au deschis scorul au fost timisorenii, prin Calafeteanu, care pana in minutul 9 a transformat doua lovituri de pedeapsa(6-0). Campiona en-titre a redus  din diferenta in minutul 27 printr-o ”penalitate” transformata de Wiringi, cel care a adus si egalarea, tot din lovitura de pedeasa  in ultimul minut al primei reprize(6-6).
Imediat dupa startul celei de-a doua parti a jocului, Baia Mare a preluat  conducerea. Eseul lui Morrell, transformat de Wiringi a dus scorul la 6-13. Dar Timisoara a reactionat imediat. Burcea a culcat balonul in terenul de tinta al maramuresenilor si Calafeteanu a transformat, restabilind egalitatea. Victoria a venit pentru RCM dupa ce acelasi Vali Calafeteanu a  reusit sa transforme  doua lovituri de penalitate, in timp ce oaspetii au ratat doua ”penalitati” din pozitii foarte bune.
RCM se afla in continuare pe prima pozitie in clasamentul play-off-ului, iar maine se joaca si celalalt meci al etapei, Steaua – Farul.
Duminica viitoare elevii lui Chester Williams vor juca acasa contra Stelei, echipa e terenul careia au pierdut primul meci din play-off.
Era de asteptat sa fie greu, doar am jucat impotriva campioanei, eram siguri ca nu va fi la fel ca ultimul meci disputat contra lor aici. Bucuria este cu atat mai mare cu cat ne-am mai impus o dată in fata lor. Este foarte important ca am obtinut patru puncte, atat cat ne-am propus. Cred ca punctul bonus era extrem de greu de obtinut.  Ramanem pe primul loc, dar trebuie sa castigam si celelalte meciuri de acasa pentru ca sa fim siguri ca vom juca semifinala pe teren propriu”, a declarat Burcea.
”Ma asteptam sa fie un meci greu contra celor de la Baia Mare, stiam ca nu vor ceda usor. Cred ca a fost un rugby de calitate si daca vom avea astfel de meciuri si in viitor, sunt sigur ca tot mai multa lume va veni spre rugby”, a spus antrenorul Chester Williams.
Timisoara este clar favorita sa joace semifinala acasa. E foarte important sa bati un meci in deplasare si să te impui in jocurile de acasa.  Este un play-off foarte strans si fiecare punct conteaza„, a spus si Eugen Apjok, antrenorul celor de la Baia Mare.