Victorie de senzatie pentru SCM Poli Timisoara. Succes la limita cu ocupanta locului patru

TIMISOARA. Ca de obicei, multe partide ale Timisoarei pe semicerc sunt adevarate thrillere. Asa a fost si in etapa a 12-a cu CSM Bucuresti, una din fruntasele campionatului. S-a terminat 19-18 dupa un meci dramatic, victoria fiind adusa de Sadoveac pe ultimele secunde, dar si de paradele portarului Stojkovic.

Trebuie spus insa ca ambele grupari au ratat incredibil de mult, au avut o constructie greoaie si multe atacuri au intrat in „pasiv”. Prima parte a fost echilibrata, cu banateanii intrand la vestiare cu 12-10. Dar violetii au marcat apoi doar de patru ori in mai bine de 22 de puncte si CSM Bucuresti a preluat conducerea in minutul 53, 16-17. Finalul a fost dramatic, iar in minutl 57 era 18-18. Marius Sadoveac a reusit un gol la vinclu intr-o situatie grea, cu 19 secunde ramase, apoi bucurestenii au ratat ultimul atac. Victorie cu 19-18, al treilea succes pentru banateni, care raman totusi in zona periculoasa a clasamentului.

Filip Marjanovic a reusit 5 goluri, iar Sadoveac 4, cel mai bun marcator de la oaspeti fiind Joao Pedro Francisco Da Silva cu 5 goluri.

Tomislav Stojkovic a reusit 17 parade, avand un procentaj de peste 50% la mingi parate, dar o evolutie buna a avut si portarul vizitatorilor, Matej Asanin cu 11 interventii.

In runda viitoare, ultima a turului de campionat, Politehnica Timisoara va juca impotriva lui Minaur Baia Mare, in Maramures.