Echipa de baschet a Timisoarei s-a intors victorioasa de la Galati

TIMISOARA. SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara a continuat forma buna aratata in ultimele partide, cu o noua victorie, de aceasta data in campionat. Echipa banateana s-a impus cu 88-79 intr-un meci pe care l-a dominat de la inceput si pana la final.

Elevii lui Dragan Petricevic au inceput partida in forta si s-au distantat la noua puncte inca din primul sfert, acest ecart regasindu-se si la finalul partidei. A fost din start 21-12 si era clar ca Timisoara s-a prezentat pentru a castiga partida. La prima sirena era 27-21, iar la pauza mare 48-41.

Galatiul nu a reusit decat sa stea la o diferenta acceptabila fata de gruparea viola. Timisoara a dominat si partea secunda, a condus in mai multe randuri cu peste 10 puncte diferenta, astfel ca problema invingatoarei nu s-a pus. S-a terminat 88-79 si banatenii reusesc a doua victorie contra Galatiului in acest sezon.

Edward Petrescu a reusit cea mai buna prestatie personala din acest sezon, cu 15 puncte si 9 recuperari. 5 jucatori de la invingatori au avut cel putin 10 puncte marcate, fiind astfel o victorie de echipa, dar s-a remarcat si tanarul Robert Schipor cu 9 puncte, 2 recuperari si o pasa decisiva.

In etapa viitoare, SCM va intalni pe teren propriu ABC Laguna Bucuresti.