Victorie la limita pentru CSM Lugoj, Universitatea Timisoara castiga primul set al sezonului

TIMIS. Cele doua reprezentante ale Timisului in primele ligi de volei au obtinut din nou rezultate diferite in runda din acest final de saptamana.

Fetele de la CSM Lugoj au jucat in deplasare impotriva lui CSM Bucuresti. Gazdele au condus in permanenta in primul set, Lugojul reusind primul punct dupa 5 realizate de gazde. In cele din urma formatia din capitala s-a impus cu 25 – 18. Tot echipa bucuresteana a inceput mai bine si actul al doilea si a condus cu 6-0, dar banatencele au revenit si l-au castigat cu 25-20. Mai mult, lugojencele au preluat conducerea dupa 25-22 in actul al treilea, iar gazdele au castigat setul 4 cu acelasi scor. Astfel s-a ajuns in decisiv, unde a fost echilibru doar pana la scorul de 3-3. De aici fetele pregatite de Ugljesa Segrt au preluat fraiele partidei si au castigat cu 15 – 12. Cea mai buna realizatoare pentru lugojence a fost Yelizaveta Ruban, autoare a 19 puncte.

In runda viitoare, CSM Lugoj primeste in propria sala vizita unei alte echipe din capitala, Rapid.

Universitatea Timisoara castiga primul set al sezonului

In runda a VII-a a Diviziei A1 de volei masculin, Universitatea Timisoara a primit vizita voleibalistilor de la Explorari Baia Mare. Oaspetii au castigat primele doua seturi ale intalnirii, la 23, respectiv 19, insa cel de-al treilea act a fost unul mult mai disputat. Timisorenii au condus in permanenta jocul in acest set, au avut un avantaj maxim de 5 puncte, care s-a inregistrat si la final pe tabela. Baietii pregatiti de Sorin Schiesz au condus si in setul al patrulea, dar maramuresenii au egalat situatia la 9. De aici s-au distantat si in cele din urma s-au impus cu 25-15, si au castigat si meciul. Lucian Badiceanu a fost cel mai bun realizator al formatiei timisorene, cu 17 puncte.

In runda viitoare, Universitatea va juca in deplasare cu SCM Zalau.