Victorie concludenta pentru CSC Dumbravita in primul amical al iernii

TIMIS. Divizionara secunda CSC Dumbravita a castigat cu 4-1 primul amical sustinut in aceasta pauza de iarnă, in deplasare, cu juniorii U19 de la UTA. Pe terenul sintetic al arenei „Motorul” din Arad, antrenorul Cosmin Stan a rulat intregul lot avut la dispozitie, cu exceptia lui Zurbagiu si Zaluschi, menajati. Jocul s-a disputat pe durata a doua reprize de cate 50 de minute.

La pauza, banatenii conduceau cu 3-0, gratie reusitelor lui Alexandru Martinov (min. 25) si Alexandru Piftor, autor al unei „duble” (min. 35 si 49). In partea secunda, alcatuirea s-a schimbat complet, iar in minutul 67 diferenta a fost marita de Alexandru Capata, un atacant in varsta de 31 de ani sosit la mijlocul acestei saptamani de la Progresul Pecica. In cazul sau, se lucreaza deja la actele necesare legitimarii. Scorul final a fost stabilit de juniorii aradeni, prin Ahmet Ekmekci, in minutul 82.

Iata formulele utilizate de Cosmin Stan in cele doua reprize ale amicalului de sambata:

Prima repriza: R. Miklos (30, Trifon) – Tismonar, Bura-Kot, Motiu, Ghinescu (cpt.) – Tanase (25, Neag), Curea – Paulevici, Martinov, Piftor – Simon

Repriza a doua: Trifon (60, Ciui) – Amariei, Gisa, Niakate, C. Toma (cpt.) – Olaru, Salhi (70, Sima) – T. Bodri, Grancea, L. Bodri – Capata (70, Hitian)

A fost un prim joc de verificare cu care am incheiat prima saptamana de pregatiri. Din fericire, nu avem nicio accidentare, acesta e lucrul cel mai important, pentru ca ne asigura continuitatea in pregatire. A fost un joc in care am avut pofta de fotbal. A trecut mult timp de la ultimul meci oficial, cel de la Alexandria, de la inceputul lunii decembrie. S-a vazut ca baietii au avut placere de a juca, au avut chef de fotbal, iar acesta e al doilea lucru pozitiv dupa faptul ca am iesit sanatosi de pe teren dupa meciul de astazi”, a spus antrenorul banatenilor, Cosmin Stan.

Urmatorul amical al echipei de la Padurea Verde va avea loc tot pe terenul „Motorul” din Arad. Marti, la ora 16.30, Dumbravita intalneste formatia de Liga a III-a Gloria Lunca Teuz Cermei.