Victorie la zero pentru Politehnica Timisoara in primul amical al iernii. Doua formule diferite de echipa folosite de Octavian Benga

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a castigat fara mari probleme primul test din perioada de pregatire jucat impotriva echipei de liga a IV-a din Sag.

Fotbalistii alb-violeti au deschis scorul in minutul 16 prin finlandezul Onni Tiihonen, pentru ca Birnoi sa faca 2-0 in minutul 32. Acelasi Cosmin Birnoi a mai punctat o data, stabilind si scorul pauzei, 3-0.

In partea a doua, jocul a fost mult mai echilibrat. Ambele echipe s-au aparat bine fara sa dea adversarului pea multe ocazii bune de a inscrie. Alb-violetii au mai punctat insa o data, cu 5 minute inainte de final, prin Turcas, si s-a incheiat 4-0.

Ma bucura atitudinea jucatorilor. Am aratat destul de bine pe toata durata partidei. Pot sa spun ca sunt si putin surprins de atitudinea jucatorilor. Asta inseamna ca am lucrat bine in aceasta perioada si cred ca suntem pe un drum bun. Am avut si saptamana trecuta in probe jucatorii, unii au si semnat contracte cu noi. Mai sunt cativa in probe si ne vom hotai daca vor ramane sau nu. Vreau sa mentionez ca toti jucatorii care au semnat cu noi au fost in probe. Nu a venit niciun jucator pe care sa nu-l cunoastem„, a declarat la finalul intalnirii antrenorul timisorean Octavian Benga.

Politehnica Timisoara(repriza 1): Murariu – D. Radu, Bocsan, Sekulic, Taub, Tiihonen, Ignea, Gidea, Benzar, Stojanovic, Birnoi

Politehnica Timisoara(repriza 2): Moldovan – Olariu, A. Mada, Porumb, Oanea, Al. Rosca, Tarsa, Pureca, Gologan (68, Bakos), Marincu, Turcas.

Urmatorul meci amical pentru Politehnica este programat in 28 ianuarie impotriva gruparii de liga a III-a, Avantul Periam.