Un egal si un esec la Turda pentru Poli in ultimele teste. Echipa de handbal din Timisoara intalneste saptamana viitoare campioana, Dinamo

TIMISOARA. Adversar traditional in meciuiri de pregatire, dar si in campionat, Turda a fost din nou gazda pentru handbalistii de la Poli Timisoara. cele doua prim-divizionare s-au intalnit in ultimele teste inainte de reluarea campionatului.

Vineri a fost 33-33, dupa ce echipa lui Rohozneanu si Sadoveac conducea la pauza cu 15-13. Un joc bun, energic, echilibrat si cu rasturnari de scor. In meciul al doilea, tehnicienii banateni au oferit mai multe minute tinerilor jucatori si astfel gazdele au castigat fara sa forteze prea mult al doilea joc cu 31-26 (16-11).

Campionatul se reia vineri, 3 februarie, cand echipa viola, pe loc d ebaraj in acest moment, va intalni Dinamo Bucuresti, campioana si lidera sezonului, la sala Constantin Jude, ora 17,30. Trupa bucuresteana a avut jucatori la patru dintre echipele nationale care au participat la Campionatul Mondial de seniori din Polonia si Suedia. Meciul va conta pentru etapa a XVI-a a Ligii Nationale.