Politehnica Timisoara bate Periamul, Ripensia pierde la Sag

TIMISOARA. Ziua de sambata a inceput si cu doua meciuri amicale pentru divizionarele secunde din Timisoara. Poli, care se afla in cantonament pe plan local a intalnit o echipa din Liga 3, iar Ripi a jucat la Sag, cu divizionara D din localitate.

Surprinzator, sau poate nu, Sagul a invins o echipa a Ripensiei mult intinerita si fara prea multa experienta. De cealalta parte, echipa locala a facut cateva transferuri extrem de interesant si asta se vede in exprimarea formatiei pe teren. Diferenta de doua esaloane nu s-a vazut, iar Timisul s-a impus cu 2-1. Pentru divizionara secunda a marcat Christodulo (ex-Ghiroda).

Poli a intalnit Periamul si s-a impus leger cu 5-1. Veteranul Ignea a deschis scorul, Alex Baranyi a egalat, ca noul atacant al echipei Gavra si noul-venit Stojanovic s afaca 3-1 pana la pauza. Tarsa si Marincu au mai marcat in repriza secunda pentru o victorie concludenta. Pentru alb-violeti a evoluat si un tanar francez de 20 de ani, Eniss tata, aflat in probe.

Altfel, Comisia de Recurs a Federatiei Romane de Fotbal a ridicat interdictia la transferuri dictata impotriva Politehnicii Timisoara in litigiul cu ACS Kids Tampa Brasov, privind utilizarea unor junioare la echipele de fotbal feminin ale clubului alb-violet. Asadar, jucatorii veniti in aceasta iarna pot fi legitimati oficial.