Timisoara Saracens s-a distrat cu Dinamo. Victorie la 0 dupa doi ani si al doilea bonus ofensiv al sezonului

TIMISOARA. Timisoara Saracens a obtinut al doilea bonus ofensiv al sezonului dupa ce a demolat pe Dinamo Bucuresti cu 31-0. Omul meciului a fost declarat unul dintre cei mai tineri rugbysti timisoreni, Marius Simionescu.

Nici nu s-au asezat bine in teren rugbystii de la Dinamo, ca formatia campioana a Romaniei a si inscris un eseu prin Daniel Ianus, insa Valentin Calafeteanua ratat transformarea. Jocul a continuat sa curga catre buturile dinamoviste, iar timisorenii au mai reusit alte doua eseuri pana la pauza, prin tanarul Simionescu si capitanul Vasile Rus. Dar ultimul a si fost transformat de Calafeteanu, iar la pauza tabela arata 17-0 in favoarea Timisoarei.
Repriza a doua a inceput cu o formatie oasepete mult mai insistenta pe faza ofensiva, iar bucurestenii au ramas minute bune in 22-ul banatean, fara sa reuseasca sa inscrie. Formatia din capitala nu a pus puncte pe tabela nici macar in minutele in care campionii au jucat cu doi oameni mai putin, dupa galbenel primite de Pungea si Rus. Si daca nu au punctat oaspetii, au facut-o rugbystii timisoreni. Rose si Conache, cu cate un eseu, ambele dupa faze superbe de atac, si Calafeteanu cu doua transformari, au dus scorul la un incredibil 31-0, rezultat cu care s-a si incheiat partida.

Sunt multumit partial de joc, nu de tot. Am facut multe greseli, dar cand ama avut mingea, am creat faze si am jucat un rugby frumos. Repriza a doua a fost un pic mai murdara, am fost penalizati la greu din cine stie ce motiv. Suntem multumiti de punctuil bonus, de victorie, dar avem mult de lucru pana sa ajungem la cel mai bun joc al nostru… Apararea a fost si lucrul pe care ne-am axat in ultimele 4-5 saptamani. Am discutat si nu vrem sa permitem multor echipe sa inscrie puncte impotriva noastra” a declarat antrenorul timisorean, Grainger Heikell

Din punctul meu de vedere este o infrangere rusinoasa, la care noi nu ne asteptam. In ultimii doi ani noi am facut niste partide foarte bune aici, chiar daca am pierdut. Astazi nu pot sa iau ca punct bun decat pachetul de inaintare, care in ciuda tineretii si-a facut datoria si a facut fata cu brio. Timisoara are niste jucatori foarte experimentati si asta a facut diferenta la momentele cheie, cand am reusit sa stam in terenul lor, imediat au avut o sclipire si au marcat. E clar ca nu am venit aici sa castigam pentru ca ne stim lungul nasului si valoarea, dar venisem sa jucam un rugby frumos si un rugby de calitate. Din pacate am reusit doar in unele faze” a spus antrenorul dinamovistilor, Stefan Demci.

Ultima victorie a formatiei timisorene la 0 a fost inregistrata in urma cu aproape 2 ani, cand banatenii invingeau cu 116-0 pe Stiinta Petrosani, intr-un meci din Cupa Romaniei, disputat tot in Ronat. In runda viitoaree, ultima a turului din sezonul regulat al Superligii, Timisoara Saracens va evolua in deplasare impotriva lui Poli Agro Iasi.