Timisoara Saracens a platit tribut greselilor usoare in meciul de rugby cu Harlequins Londra

TIMISOARA. Meci de gala pentru campioana Romaniei la rugby, impotriva unui club infiintat cu 150 de ani in urma, Harlequins Londra, unul din numele grele ale rugby-ului european. Partida a contat pentru etapa a III-a a Challange Cup, acolo unde banatenii aveau doua esecuri inaintea acestui joc, iar vizitatorii o victorie si o infrangere.

Debutul partidei a fost echilibrat, cu un plus de posesie pentru britanici, dar cu o aparare solida a gazdelor, care au respins cu brio toate atacurile. Mai mult, banatenii au deschis si scorul prin Calafeteanu, astfel ca dupa 25 de minute Timisoara conducea surprinator cu 3-0. A urmat o eliminare temporara in tabara gazdelor, care a destabilizat clar defensiva amfitrionilor, iar oaspetii au profitat din plin! 3 eseuri in 9 minute, toate transformate. 3-21 la pauza, iar dupa cateva greseli copilaresti ale gazdelor, oaspetii mai reusesc trei eseuri si in debutul partii secunde, si acestea transformate. S-a facut rapid 3-42, problema invingatoarei nu s-a mai pus, dar Timisoara a echilibrat partida si s-a ridicat din nou la inaltimea adversarilor. Banatenii au incheiat partida in 22-ul advers, fortand marcarea unui eseu, care insa nu a mai venit.

Scor final 3-42 pentru fosta castigatoare a competitiei, care a aratat ca in rugby, orice greseala se plateste.

Merick (3), Morris (2) si Ward (1) au înscris eseurile castigatorilor, toate transformate de Jackson. Timisoara Saracens va juca pentru ultima oara in 2016, la Londra, in revansa acestei partide, contand pentru etapa a IV-a din grupele principale ale Challange Cup.

CITESTE SI: Cancerul nu inseamna moarte! Cum ne putem vindeca de boala ne spune dr. Serban Negru, fondatorul OncoHelp, spitalul privat din Timisoara unde pacientii primesc tratament gratuit

Timisoara: Aholelei, Capatana, Pungea, Poparlan, Drenceanu, Ianus, Burcea, Morrison, Calafeteanu, Umaga, Tangimana, Kinikinilau, Sefanaia, Shennan, Fercu. Rezerve: Radoi, Militaru, Maris, Manumua, Lazar, Muresan, Lemnaru, Conache.