Timisoara nu a avut sanse nici in cel de-al doilea joc din play-off cu Oradea

TIMISOARA. In ciuda unor prime minute echilibrate, in care SCM OHMA Mozzart Bet a si condus la 3 lungimi, Oradea a preluat initiativa si in cele din urma s-a impus categoric in meciul doi din prima mansa a play-off-ului Ligii nationale de baschet masculin. A fost 88-63 pentru bihoreni, care au 2-0, inainte ca seria sa se mute pe Bega.

Meciul disputat vineri seara a fost dominat de gazde, care au avut un joc mai bun de echipa si procentaje mai bune la aruncari. Echipa banateana a dat doar 3 trite si a avut 17 posesii pierdute. In plus, au fost jucatori care desi au avut minute bune, nu au punctat.

Gazdele au condus dupa fiecare sfert, iar diferenta maxima a fost de 33 de puncte. Donatas Tarolis este marcatorul cu cele mai multe puncte din tabara gazdelor, 19. De la banateni s-au remarcat Igor Kesar, 18 puncte si 6 recuperari, Strong – 15 si Mirkovic – 15.

Din pacate, echipa viola a fost lipsita de aportul lui Djokovic, cel mai bun jucator al echipei, accidentat in prima partida si a simtit absenta si antrenorului Dragan Petricevic, retinut acasa de o raceala severa.