Ripensia Timisoara pierde meciul cu Progresul Spartac. Ros-galbenii sunt retrogradati in liga a III-a

FOTOL Progresul Spartac Bucuresti

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a suferit al treilea esec in play-out-ul ligii secunde si nu mai are sanse sa prinda meciul de baraj.

CITESTE SI: Sperante naruite. Politehnica Timisoara mai pierde o data cu Selimbarul si se intrevad de acum dueluri tari cu Pobeda, Ghiroda, Buzias sau Periam in C8

Prima parte a intalnirii cu Progresul Spartac a fost una echilibrata, in care Ripensia a controlat jocul, fara sa reuseasca insa sa si puncteze. In minutul 44, la capatul unei faze in care timisorenii au sutat de mai multe ori la poarta, ros-galbenii au si cerut un penalty, insa centralul Eduard Ionita a lasat jocul sa continue si la pauza s-a intrat la egalitate, 0-0.

Dupa pauza la gazde a intrat Andrei Grigore, fotbalist care a deschis scorul chiar in primul minut, dupa ce a lobat mingea peste doi fundasi ai Ripensiei si portarul Rus. Cinci minute mai tarziu, ros-galbenii au fost aproape de egalare, dar mingea trimisa din 10 metri de Ene a lovit bara. Pana la finalul intalnirii gazdele s-au multumit sa apere avantajul fragil, in timp ce fotbalistii timisoreni nu au mai putut pune in pericol cu adevarat poarta Progresului. S-a incheiat 1-0, iar Ripensia ramane la 6 puncte in spatele rivalei din aceasta runda.

Ripensia Timisoara: I. Rus – Zamfirescu, Țieranu, Vidrăsan, Cracea, Mih. Ene, Stoi (cpt.), Dav. Ciurel, Sofran, C. Lungu, Gladun

Timisorenii mai au de jucat doua partide din acest sezon, acasa cu FC Brasov si in deplasare cu Unirea Constanta. Progresul Spartac, contracandidata banatenilor la locul de baraj mai are insa 3 partide de jucat pana la finalul stagiunii.

1. La revedere celora care au crezut în tradiție și profesionalism, fotbalul în Timișoara suferă de boală grea și este la un pas de capăt, pentru cei care au mai trăit și alte timpuri frumoase le rămân amintirile din păcate.

2. E mai bine și mai sănătos să te plimbi cu bicicleta prin județ..