Thriller cu final dureros pentru SCM Timisoara. Esec la Craiova in decisiv si stop joc in sferturi

SCM U Craiova si SCM Timisoara au oferit per total o serie interesanta in sferurile din play-off-ul Ligii Nationale de baschet, care a ajuns in meci decisiv, dupa ce ambele echipe castigasera doua meciuri in cele patru jocuri din aceasta faza. Ultimul meci a fost intens, cu dese rasturnari de scor, iar Timisoara a pierdt meciul pe final. Oltenii s-au impus cu 67-62, diferenta fiind reusita in ultimele 100 de sceunde.

Trebuie spus ca jocul decisiv a fost intens, dar foarte slab din punct de vedere a reusitelor. Ambele echipe au avut procentaje penibile la aruncari, au ratat din pozitii ideale si s-au pierdut mingi extrem de usoare. Per-total, Craiova a jucat mai bine ca echipa, a condus la recuperari 43-40 si pase decisive, 14-10 si pana la urma a avut un procentaj mai bun la aruncari 38%-33%. E clar ca, oricine ar fi castigat, sansele ca acea echipa sa se descurce in fata Sibiului in semifinale sunt minime.

Revenind la joc, SCM a inceput mai bine, Brown reusind primele 5 puncte ale jocului, Craiova a intors la 12-5 si prima sirena a indicat scorul de 16-13. Banatenii au intors la 16-21, dar un time-out al gazdelor a adus la o noua rasturnare de scor, 25-21 si 34-32 la pauza. Dupa venirea de la vestiare, oltenii s-au desprins la 39-32 si 44-27, dar banatenii au trecut in avantaj la trei puncte, incheind secventa cu un punct avans, 48-49. Ratari pe banda rulanta si in sfertul decisiv, dar Randolph care a irosit toate cele 7 aruncari de doua puncte a tinut cumva echipa in joc cu tritele, Baciu contribuind cu recuperari pentru 50-54 si 56-58. Gazdele au fost mai atente in ultimele doua minute si s-au impus intr-un joc in care liderul banatenilor, Vukosavljevic, a reusit doar patru puncte. Scor final 67-62, dupa un meci, subliniem, slab.

Gajovic a fost omul partidei, dar si al serii, reusind 18 puncte, 9 recuperari si 5 pase decisive. De la olteni s-au mai remarcat americanii Trupe si Curry, ambii cu 15 puncte. De la SCM Timisoara, Randolph a contabilizat 14 puncte, Brown 12 si Diculescu 11.

Timisoara pierde pentru a treia oara consecutiv in sferturi si continua meciurile pentru locurile 5-8.