Spectacol la Lugoj si victorie in set decisiv pentru voleibalistele timisene. Studentii de la Universitatea nu au reusit surpriza cu Zalaul

TIMIS. Meciuri spectaculoase facute de cele doua reprezentante ale Timisului la nivelul primelor ligi, dar incheiate cu rezultate diferite.

CITESTE SI: Remiza pentru Dumbravita cu Buziasul cu o saptamana inaintea reluarii campionatului. Ghiroda termina cu o victorie si o infrangere turneul de la Arad. Foto

CSM Lugoj a avut nevoie de aproape doua ore de joc pentru a trece de CSM Bucuresti in partida jucata pe teren propriu. Fetele pregatite de Ugljesa Segrt pareau sa aiba un meci usor, dupa ce au castigat cu 25-18 primul set, iar in al doilea s-au impus in prelungiri, 28-26. Gruparea din capitala a aratat ca nu a venit la plimbare la Lugoj, a evoluat din ce in ce mai bine si a reuds mai intai din diferenta, castigand setul 3 cu 25-22.
CSM Bucuresti a controlat si actul al patrulea, cu toate ca Lugojul a egalat in trei randuri, iar in cele din urma s-a impus cu 25-19 si a egalat situatia de pe tabela.
Incurajate de patimasul public din sala Ioan Kunst Ghermanescu, voleibalistele lugojene au fost mai precise in atac si mai sigure pe faza de aparare si au castigat in decisiv cu 15-12.
Yelizaveta Ruban a fost cea mai buna realizatoare de la CSM Lugoj, cu 22 de puncte.
Odata cu aceasta victorie, a treia cu scorul de 3-2 din aceasta editie a campionatului, CSM Lugoj ramane pe ultima treapta a podiumului, cu 42 de puncte, cel putin pana in 28 februarie, cand este programata restanta dintre CSO Voluntari si CSM Targoviste.

Universitatea Timisoara invinsa si de SCM Zalau

Primul set al intalnirii din sala Universitatii de Vest a fost unul fara istoric, pe care oaspetii din Salaj l-au castigat cu 25-14 in 20 de minute. Actul al doilea a fost si cel mai disputat al intalnirii, in care studentii timisoreni au si fost la conducere in cateva randuri, dar au fost invinsi in prelungiri, 26-24. In setul al treilea Zalaul a zburdat din nou pe parchet si s-a impus dupa alte 20 de minute cu 25-12.
Pentru banateni urmeaza runda viitoare o deplasare pe terenul ultimei clasate, Universitatea Cluj, echipa pe care in tur au invins-o cu 3-1.