Remiza pentru Dumbravita cu Buziasul cu o saptamana inaintea reluarii campionatului. Ghiroda termina cu o victorie si o infrangere turneul de la Arad. Foto

TIMIS. Echipele din ligile inferioare din Timis au intrat in linie dreapta cu pregatirea sezonului de primavara si au jucat noi partide de verificare.

CSC Dumbravita a primit pe stadionul Stefan Dobay vizita formatiei de Liga a III-a din Buzias. Oaspetii de la Phoenix au deschis scorul in minutul 7, prin Grancea, fost jucator al alb-verzilor. Egalitatea a fost restabilita in minutul 25, cand experimentatul Cristian Gavra a transformat un penalty obtinut de Cosmin Gladun. Paulevici putea duce Dumbravita in avantaj, dar a trimis putin pe langa poarta doua minute mai tarziu.
In partea a doua Dumbravita a avut ocaziile mai clare de a inscrie, dar rand pe rand Gavra, Ekmekci, Cibi sau Sima nu au reusit sa trimita balonul in plasa Buziasului si s-a incheiat 1-1.

Si echipele de liga a III-a au avut partide de verificare programate. Prima dintre ele a fost Avantul Periam, care vineri seara a trecut cu 2-0 de Unirea Sannicolau Mare, chiar pe terenul gruparii de liga a IV-a. Galatan si Prata au fost cei care au semnat reusitele Periamului.

Sambata, CSC Ghiroda si Giarmata Vii a jucat in cadrul unui triunghiular la Cermei, in judetul Arad. Cele trei echipe s-au infruntat in cate o repriza de 45 de minute. Timisenii au invins in prima cu 2-0 gazdele intrecerii, Gloria Lunca Teuz, cu reusitele semnate de Adrian Popa, prima din pasa lui Datcu, a doua dupa un assist al lui Butu.
In repriza secunda Sorin Balu a schimbat aproape complet echipa, si a pastrat doar 4 jucatori din prima parte. De aceasta data a fost randul Ghirodei sa cedeze cu 2-0 in fata celor de la Lotus Baile Felix.

O alta partida de verificare s-a jucat pe stadionul Dan Paltinisanu, la Timisoara, unde Politehnica a intalnit o alta grupare de liga a III-a, dar din seria a VII-a, Viitorul Simian. In prima parte s-a inregistrat o singura ocazie importanta, cea a lui David Popa, iar dupa 45 de minute rezultatul era acelasi de la inceput, 0-0. In minutul 50, acelasi David Popa a deschis scorul cu un sut la coltul lung. Bucuria polista nu a durat doar 6 minute, iar Simianul a egalat dupa o lovitura de la colt. Si daca acesta a fost si scorul final, repriza secunda a fost mai incinsa, si chiar intrerupta, dupa doua intrari mai dure ale oaspetilor, care s-au lasat cu tot atatea cartonase rosii.

In alte meciuri de verificare:
CSC Peciu Nou 1 – 1 ASA Targu Mures
Timisul Sag 2 – 1 Frontiera Curtici
CS Comlosu Mare 1 – 3 Pobeda Star Bisnov
Vulturii Igris 0 – 5 Avantul Periam

Meci de verificare si pentru fetele de la Politehnica

Campioana de toamna din Superliga fetelor, Politehnica Timisoara a jucat un amical la mijlocul saptamanii impotriva formatiei sarbe Kanjiza si a obtinut o remiza, 2-2. Golurile au fost semnat de Shaira Pera, aflata la a doua reusita in tot atatea partide, si de cea mai buna marcatoare din campionat, Dimitra Ivanova.

Duminica, de la ora 13, fotbalistele pregatite de Mirel Albon vor juca un alt meci test, pe terenul Bazei 2 Politehnica, in compania Vojvodinei Novi Sad.