Spectacol in primul meci din semifinala Ligii Nationale de futsal. Antonio Montero inscrie de 4 ori si o invinge pe CFR Timisoara

TIMISOARA. CFR Timisoara a fost invinsa in primul meci al semifinalei Ligii Nationale de futsal jucat impotriva campioanei din sezonul regular, Autobergamo Deva.

Nici nu s-au asezat bine in teren fotbalistii echipei gazda, ca Deva a si deschis scorul. In minutul 2, Antonio Montero a primit in apropierea punctului de la 10 metri, a sutat puternic, mingea l-a atins usor pe Ilas si a intrat in plasa. Dupa gol CFR-ul a atacat mai mult, dar imprecizia timisorenilor si interventiile de senzatie ale lui Roberto Voin au facut ca tabela sa nu se schimbe. La jumatatea primei reprize Deva a primit o lovitura libera tot de la aproximativ 10 metri, pentru un hent al timisorenilor. Sasse a pasat pentru Montero, care l-a invins pe Lungu cu un sut la coltul lung. CFR-ul putea reduce din handicap cateva minute mai tarziu,cand, dupa o actiune personala, Andrei Grosu a fost blocat in ultimul moment de Voin. Ultima ocazie a reprizei a apartinut tot timisorenilor. Andrei Nemitanu a sutat din apropierea tusei, mingea a lovit bara portii hunedorene, iar la pauza s-a intrat cu 0-2.

Partea a doua a inceput mai bine pentru CFR, care a reusit sa egaleze situatia de pe tabela dupa 8 minute. Mai intai a punctat Krisztian Boda, pentru ca mai apoi, dupa o pasa a aceluiasi fotbalist Joao Fernandes sa trimita in poarta lui Voin pentru 2-2. In ultimele 7 minute Deva a inceput sa joace in sistemul 5 contra 4, pentru a crea superioritate pe faza de atac. Cu 3:44 minute ramase pana la finalul intalnirii, o minge a ajuns la Antonio Montero, acesta a sutat si l-a invins pe Lungu, 3-2 pentru Deva. A fost randul lui Robert Lupu sa scoata portarul, insa decizia nu a avut rezultatul dorit de antrenorul timisorean. Pe un atac al formatiei hunedorene Antonio Montero a trimis pentru a patra oara mingea in plasa portii timisorene cand mai erau doua minute si jumatate, CFR putea reduce din diferenta la faza imediat urmatoare, insa Grosu a trimis din pozitie buna peste poarta.

Tineretea noastra cred eu ca si-a spus cuvantul, chiar daca au fost greseli de arbitraj, daca eram putin mai maturi in fata portii la cate ocazii am avut…Cred ca cel mai bun om al lor a fost Robi Voin azi. Pacat, pacat, pentru ca am pregatit foarte bine jocul, ne doream sa castigam si cred ca am fost peste ei, dar maturitatea lor a facut diferenta. Si grupul acesta al nostru e de 3 luni impreuna, 3 luni si jumatate, se vede in anumite momente decisive in care ar trebui sa marcam, poate cu poarta goala, trebuie sa fim un pic mai calmi acolo. Nu poti peste noapte sa faci lucruri care se fac in timp… Eu zic ca indiferent de scor nu s-a vazut ca am cazut psihic. Am pregatit si lucrul acesta„, a spus dupa meci antrenorul timisorean Robert Lupu.

Un meci frumos pentru public. O prima repriza in care am jucat putin mai bine, a doua repriza, primele 10 minute am fost putin demoralizati, e normal, antrenor nou, jucatori timorati, dar per ansamblu cred ca e o victorie meritata. Toni si-a facut treaba, de-asta e pivot, sa marcheze. Ma bucur pentru el, ma bucur pentru toti jucatorii, mai avem putin de muncit, dar cred ca suntem pe drumul cel bun si sper sa reusim o victorie acasa la Deva. E foarte important pentru ca nu s-a castigat nimic„, a spus noul antrenor al lui Autobergamo, Cosmin Gherman.

In cele din urma s-a incheiat 4-2, iar urmatorul meci se va juca in 17 aprilie, la Deva.