SCM Timisoara un nou loc secund la un turneu amical

TIMISOARA. Prim-divizionara de baschet SCM Timisoara a participat in aceasta perioada la 3 turnee pre-competitionale. De fiecare data a castigat primul meci, apoi a pierdut finala.

CITESTE SI: O masina de 100 de ani, dar si alte bijuterii pe patru roti, expuse la Timisoara, in amintirea primului raliu cu participare internationala din Banat

Triunghiularul dotat cu Cupa Timisoara NetBet s-a incheiat cu meciul echipelor invingatoare in primele doua zile, SCM Timisoara – CSM Tg. Jiu. Gorjenii s-au impus cu 83-77, gratie unui sfert secund foarte bun.

Jucatorii echipei banatene au castigat trei din cele patru sferturi – 19-14, 22-20, 19-17 – insa vizitatorii au avut un partial de 32-17 in partea secunda, cand au si marcat un cos de la jumatatea terenului, pe sirena de final a primei reprize, prin Glogovac.

CSM Tg. Jiu a beneficiat de un trio exceptional, ce a inscris 75 de puncte din totalul de 83. Capitanul Porter Troupe (38 ani) a izbutit 29 de puncte, 7 recuperari, 6 pase decisive, pivotul Kevin Allen a pus 25 de puncte si 9 recuperari, in vreme ce fundasul Brandon Sly a contabilizat 21 de puncte si 7 pase decisive.

De la gazde, Nikola Gajic a inchis meciul cu 20 de puncte si 6 recuperari, iar Ivan Lilov a avut cifre bune la toate capitolele importante: 14 puncte, 9 pase decisive, 7 recuperari, 3 interceptii.

Saptamana viitoare, Leii incep meciurile oficiale cu dubla din Cupa Romaniei impotriva formatiei din Miercurea Ciuc.