SCM Timisoara preia conducerea sub panou, in fata Pitestiului, in duelul pentru locul 5

TIMISOARA. Desi in mod normal trebuia sa se joace miercuri, dar pitestenii au refuzat, sau macar joi la o ora acceptabila, dar nu s-a putut din cauza aglomeratiei din Sala Constantin Jude, iata ca primul meci din seria pentru locul 5 dintre SCM Timisoara si BCMU Pitesti s-a disputat joi, de la ora 12. Pana la urma a iesit bine pentru gazde, care s-au impus fara prea multe emotii. A fost 75-61, pe sferturi (18-16, 17-16, 25-15, 15-14).

Oaspetii au fost periculosi doar in primul sfert, conducand la un moment dat cu 12-5, mentinand cat de cat presiunea pana la pauza mare, 35-32 pentru banateni. In partea a doua a fost pe teren practic o singura echipa, a banatenilor, care a facut legea sub cele doua panouri si a inscris cu eleganta din afara semicercului. Diferenta maxima a fost de 19 puncte in ultimul sfert, dar pana la urma s-a incheiat 75-61, o victorie meritata si fara dubii a timisorenilor.

Elevii lui Cristi Bota au recuperat 40 de mingi, fata de 44 ale pitestenilor, dar au marcat 10 trite, fata de doua una ale adversarilor.

Marko Stojadinovic a reusit un meci excelent, adunand in doar 20 de minute 18 puncte, 5 recuperari si 3 pase decisive. El a fost urmat de un alt jucator din spatiul ex-iugoslav, Milos Komatina, 17 puncte si 5 recuperări. De la oaspeţi, s-a remarcat americanul Daniel Baily, care a intrat de pe bancă pentru a aduna 18 puncte si 7 recuperari.

Meciul doi se joaca la inceputul saptamanii viitoare in Trivale.