SCM Poli Timisoara ramane in careul de asi. Handbalistii banateni castiga in Vrancea

Meci greu, dar cu finalul dorit! Dupa trei infrangeri consecutive pe teren propriu (dar cu un succes afara), Poli a reusit miercuri o victorie mare, la Focsani, o izbanda, care o tine in prima parte a campionatului.

Daca in toamna trecuta, violetii invingeau dupa un meci dificil Focsaniul acasa, iata ca in deplasare a fost putin mai usor. Elevii lui Pero Milosevic s-au impus cu 30-25, dupa ce la pauza a fost 16-11.

Avantajul maxim al meciului a fost la mijlocul reprizei secunde, 13-25, in minutul 45, trupa viola aratand ca o adeavarata candidata la podium.

Cei doi Milosevic ai Timisoarei au impins echipa spre victorie. Vuk a reusit 7 goluri, iar Krsto – 5, celelalte goluri violete fiind reusite de Cimpan 4, Lasica 4, Marjanovic 3, Orbovic 3, Sania 2, Hrimiuc 1, Santeiu 1.

Poli ramnane in careul de asi al Ligii Nationale de handbal masculin si va juca urmatorul meci acasa, cu Potaissa Turda, in etapa a 23-a a sezonului regulat, pe 11 martie, de la ora 18.30 in Sala Constantin Jude.