
TIMIS. Timișul are o singură reprezentantă în turul 2 al Cupei României, rundă programată la jumătatea săptămânii viitoare.
CITEȘTE ȘI: Se amână startul. Hermanstadul s-a retras din campionat, iar Dumbrăvița va debuta cu Olimpia Satu Mare
Timișul Șag va primi vizita tot a unei echipe din județul Arad. Este vorba despre Unirea Sântana, grupare care a terminat stagiunea trecută pe locul 1 în play-out-ul seriei a șaptea. Statistica stagiunii precedente nu este de partea timișenilor, care au pierdut toate cele trei meciuri directe cu Unirea. În sezonul regular a fost 1-0 pentru arădeni la Sântana, și 3-2 pentru oaspeți pe „Comunalul” de la Șag. În ultima rundă de play-out, Timișul a fost învinsă clar, 4-0, tot pe terenul arădenilor.
În turul inaugural a Cupei României din acest sezon, Șagul a trecut cu 1-0 de Progresul Pecica, în timp ce Unirea a spulberat cu 4-0 pe Viitorul Arad.
Duelul din faza a doua a competiției knock-out este programat în 5 august, de la ora 17:30.
Înaintea întâlnirii din Cupă, Timișul Șag va juca sâmbătă un amical cu Gloria Moșnița Nouă.
Iată și programul complet al Cupei României pentru stagiunea 2026 – 2027:
Turul II: 5 august 2026
Turul III: 12 august 2026
Play-off: 19 august 2026
Faza grupelor, etapa 1: 2 septembrie 2026
Faza grupelor, etapa 2: 28 octombrie 2026
Faza grupelor, etapa 3: 2 decembrie 2026
Sferturi de finală: 3 martie 2027
Semifinale: 21 aprilie 2027
Finala: 12 mai 2027
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!