Ripensia Timisoara nu se dezminte si o tine din egal in egal pe teren propriu

TIMISOARA. Partea buna dupa Ripensia – FC Brasov 1-1, echipa banateana ramane neinvinsa, dar partea rea e mai dureroasa, deoarece trupa in rosu si galben a pierdut in trei meciuri acasa, sase puncte. A facut doar egaluri, 3-3 cu Dunarea Calarasi, 0-0 cu Unirea Dej si sambata 1-1 cu Brasovul. Noroc cu acel 2-0 de pe terenul echipei Selimbar din judetul Sibiu.

Partida de pe stadionul Electrica nu a fost spectaculoasa, dar a avut nerv, mai ales in partea secunda. Inceputul echilibrat de joc a fost intrerupt de Denis Golda, care a marcat din nou, minutul 28.

Apoi, portarul Rus s-a remarcat la sansele brasovenilor care pana la pauza au si marcat, dar golul a fost anulat pentru un fault chiar la portar. In partea secunda, Piftor a ratat sansa desprinderii, iar brasovenii au profitat si au egalat de la punctul cu var prin Horia Popa. S-a jucat apoi pe contre, dar cu portarul Rus mereu la post, in timp ce ripensistii au dominat ultimele minute si puteau primi un penalty, dar aradeanul Mircea Ardelean nu a vazut faptul ca Golda a fost tinut in careul advers.

Asadar, un 1-1 destul de dezamagitor, cu atat mai mult cu cat Ripensia era pe val dupa victoria din etapa trecuta, atunci cand Brasovul pierdea acasa contra echipei din Slobozia cu… 0-6!!

Era un meci in care ne-am dorit foarte mult sa castigam, genul de meci in care iti doresti dar nu reusesti mai mult. Consider ca nu meritam mai mult din partida de astazi. Este maximul ce puteam obtine daca ne raportram la modul in care s-a disputat acest joc. Chiar daca in prima repriza am intrat cu un 1-0 la pauza, dupa o actiune foarte frumoasa a noastra, lucrata la antrenamente, cu eliberare de zona, cu aparitia fundasului lateral, o centrare in fata portii, a fost prea putin pentru a obtine toate cele trei puncte. In repriza a doua am suferit mai mult, oaspetii au iesit mai mult la joc, nu au avut nimic de pierdut, au reusit sa egaleze. Pe final de meci victoria putea fi transata si de o parte si de cealalta. Daca am fi castigat noi puteam spune ca e cu mare noroc, la bara pe care am avut-o in finalul partidei, Situatiile mai clare de poarta cred ca le-au apartinut oaspetilor si una peste alta este un punct pe care l-am obtinut. In acest sistem ciudat de desfasurare a campionatului este bine sa castigi partidele, dar daca nu reusesti sa le castigi, important e sa nu pierzi„, a spus la final de meci antrenorul Ripensiei, Cosmin Petruescu.

Ripensia: Rus- A. Macrițchii, Tieranu, Lalic, Fridrich (min. 57, Gladun) – Coulibaly, V. Macritchi (min. 57, Vidrasan) – Stoica (min. 57, Rotea), Mitrov (min. 57, Ene), Piftor (min. 79, Padurariu) – Golda.

In runda viitoare, Ripensia Timisoara va juca in deplasare impotriva lui CSA Steaua Bucuresti, insa pana la acel meci, timisorenii vor juca si in Cupa Romaniei cu Avantul Periam.