Punctele au ramas sub Pietricica! ACS Poli a cedat in fata Ceahlaului, in cea de-a XV-a etapa a Ligii I

Meciul de la Piatra Neamt a inceput cu premise bune pentru ACS Poli. Golgheterul Szekely a reusit sa creeze pericol in careulgazdelor in minutul 6, cand sutul sau spre coltul scurt a ocolit de putin poarta lui Jovic. 13 minute mai tarziu, insa banatenii au trecut prim mari emotii. Arbitrul Sebastian Coltescu a dictat penalty, la un duel intre Constantinescu si Scutaru dar Nuno Claro a lovitura de la 11 m executata de Golubovic si a pastrat sperantele banatenilor. Gazdele nu s-au lasat insa. Canu si-ar fi putut aduce echipa in avantaj in in minutul 27, dar a trimis putin peste din 6 m. ACS Poli nu a reactionat decat prin suturile de la distanta ale lui Petre(34′) si Seroni(39′), iar de partea cealalta, Golubovici avea sa-l mai incerce o data pe Nuno Claro, inainte de a pleca la vestiare. Atacantul Ceahlaului a trimis sub transversala, insa portughezul a scos din nou si cele doua echipe au iesit la egalitate la pauza, 0-0.
Repriza a doua a inceput cu timisorenii in atac, dar Suturile lui Trandu(53′) si Szekely(57′) au ocolit spatiul portii lui Jovic. Au urmat ocaziile lui Chitosca, sut milimetric pe langa vinclu(58′) si Canu(59′), care le-au dat de inteles banatenilor ca gazdele nu se vor multumi cu putin. Iar, in minutul 78 a venit lovitura. Nemarcat in centrul careului, Golubovic a reluat bine cu capul si Nuno Claro, de data aceasta, nu a mai reusit sa se opuna. Sunda i-a aruncat in lupta si pe Furtado si Keita pe final, dar nimic nu a mai putut fi schimbat, ACS Poli fiind nevoita sa plece fara puncte de sub Pietricica.