Prima infrangere in Alpe Adria Cup. Baschetbalistii de la Timisoara raman in pole position pentru prima pozitie in grupa

Leii din Banat SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara

TIMISOARA. SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara a fost invinsa la 7 puncte diferenta in Slovacia de Spisski Rytieri, in penultimul meci din grupa din Alpe Adria Cup.

Formatia timisoreana a inceput in nota normala din acest sezon si a castigat primul sfert cu 28-20, insa cel de-al doilea a fost unul mai bun pentru gazde. Slovacii s-au impus cu 24-22, iar la pauza mare banatenii aveau un avantaj de 6 puncte pe tabela, 50-44.

Gazdele au revenit mai hotarate de la vestiare si pana la finalul sfertului al treilea au intors rezultatul de pe tabela, si conduceau cu 74-70. In ultimul act tot Spissky a jucat mai bine si si-a asigurat un ecart de 10 puncte. Timisorenii nu au renuntat la lupta, dar nu au mai putut recupera diferenta de pe tabela si in cele din urma au fost invinsi cu 95-88.

Cei mai buni marcatori timisoreni au fost Gajic si Kesar, fiecare cu cate 24 de puncte, urmati de Mirkovic, cu 20, si Dokovic cu 12. Ceilalti marcatori au fost: Schipor – 5, McClellan – 4 si Nasturescu – 3.

Dupa acest meci, jucatorii pregatiti de Dragan Petricevic revin la meciurile din campionatul intern, iar in acest final de saptamana joaca tot in deplasare, pe terenul Stelei.

Urmatorul meci din Alpe Adria Cup este programat in 14 decembrie, cand in sala Constantin Jude vine KK Rogaska.