Prim succes pentru Poli Timisoara. Violetii, victorie pe semicerc intr-un duel studentesc

TIMISOARA. SCM Poli si CSU Suceava au oferit un meci spectaculos in etapa a 3-a din Liga Zimbrilor la handbal masculin. S-au inscris 61 de goluri in cele 60 de minute disputate in Sala Constantin Jude, cu avantaj de partea banatenilor, 33-28 (17-13).

A fost o partida in care s-a pus accent mai mult pe ofensiva, iar faze de toata frumusetea s-au perindat de la o poarta la alta. Poli a condus partida si a reusit sa se desprinda la 5 goluri in prima parte, ca la vestiare sa intre cu un ecart de +4. In repriza secunda, sucevenii au inceput mai bine si au ajuns doar la un gol in spate, 21-20. Moment in care Poli si-a ridicat din nou nivelul jocului si s-a dus la 30-24. S-a incehiat 33-28, o victorie muncita de banateni la capatul unui joc per-total bun.

Este primul succes pentru Poli, care avea nevoie neaparata de o gursa de oxigen, dupa ce pierduse anterior acasa cu Focsani si pe terenul nou-promovatei din Cluj.

Timisoara: Tcaciuc, Szopka – Sadoveac 12, Csog 7, Fenici 3, Cimpan 3, Dumitrescu 3, Cristescu 2, Paius 1, Bote 1, Bordeanu 1, Trif, Enculescu, Citu. Antrenor: Attila Horvath.