Politehnica Timisoara invinsa din nou de Suceava si eliminata din Cupa Romaniei la handbal

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a suferit al doilea esec in nici 48 de ore in fata lui CSU Suceava si ramane doar cu grija campionatului in aceasta stagiune.

Handbalistii timisoreni au parasit Cupa Romaniei la capatul unui meci pe care la un moment dat l-au avut in mana si dadeau impresia ca pot trece in turul urmator. Prima parte a fost una echilibrata, in care oaspetii au avut si 4 goluri avantaj, insa handbalistii pregatiti de Mihai Rohozneanu au revenit, iar la pauza conduceau cu un gol, 18-17.

In repriza secunda alb-violetii au fost cei care au controlat intalnirea si au avut la randul lor 4 goluri avantaj pe tabela. A fost randul oaspetilor sa termine in forta. Sucevenii au egalat in minutul 48, la 26, iar doua minute mai tarziu au preluat conducerea. Bucovinenii au fost mai siguri in faza de finalizare si in cele din urma s-au impus la 3 goluri diferenta, 35-32.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Bordeanu, autor a 6 goluri. Szabo, Baican si Chira au terminat meciul cu cate 4 reusite, Moldovan, Huta si Daneasa au avut cate 3, iar Sabin Ignat a inscris o singura data.

Astfel, odata cu eliminarea lui SCM Politehnica, judetul Timis ramane cu o singura reprezentanta in competitia knock-out, divizionara secunda CSU Politehnica.

Echipa pregatita de Mihai Rohozneanu va juca in continuare in meciurile de campionat, unde este pe locul 11, iar in runda viitoare va intalni Steaua.