Politehnica Timisoara bate la Alexandria si este lider solitar in clasament. Victorie si pentru Banat Girls

TIMISOARA. Echipele din Timis au obtinut victorii in etapa a X-a a Superligii feminine la fotbal. Poli s-a impus la Alexandria si profitand de rezultatele etapei s-a distantat in clasament, in timp ce Banat Girls a castigat fara emotii la Targu Mures.

Poli a evoluat excelent la Alexandria si a rezolvat ecuatia partidei inca de la pauza cand tabela arata 0-3. Evolutia buna a alb-violetelor a venit la pachet cu un joc consistent si o circulatie buna a balonului. S-a terminat 1-5, gazdele marcand in prelungiri golul de onoare prin Maria Dumitru. Pentru Politehnica au inscris Laura Sondore, Dimitra Ivanova (2), Shaira Pera si Natalia Chera (autogol). Clujul a facut doar egal la Miercurea Ciuc, 3-3, iar Farul a pierdut acasa cu Bistrita, 0-1, astfel ca Poli s-a desprins in fruntea clasamentului. Echipa viola are 23 de puncte, patru lungimi in fata Farului si a Gloriei.

Banat Girls a deschis scorul inca din minutul 7 prin Mihaela Catarau, care este la prima reusita a sa in aceasta stagiune. Dupa alte 5 minute, Laura Desmerean a dublat avantajul de pe tabela, pentru ca pana la pauza aceeasi jucatoare sa mai puncteze o data si sa stabileasca scorul primei parti. Si pentru Laura Desmerean au fost primele goluri din acest campionat.
In repriza secunda fotbalistele pregatite de Liviu Ivasuc nu au mai fortat, dar au reusit sa mai inscrie o data. A facut-o Alexandra Trofimov in minutul 74, si ea aflata tot la prima reusita stagională. S-a incheiat 4-0 si echipa banateana face 14 puncte cu care urca pe locul 5.

Suntem fericite ca am reusit sa obtinem cele 3 puncte astazi! Am venit aici stiind ca va fi un meci greu, cu adversare ambitioase, pe un teren foarte rau si pe o vreme nefavorabila! Ne pregatim pentru fiecare meci sa scoatem ce e mai bun si ne dorim ca la final sa ne indeplinim obiectivul, accederea in play off!” a spus dupa meci Nicoleta Lazar.

In runda viitoare, Politehnica va primi vizita Gloriei Bistrita, in timp ce Banat Girls juca tot pe teren propriu impotriva Alexandriei.