CSM Lugoj, victorie in fata Constantei, voleibalistii de la Universitatea Timisoara pierd fara drept de apel la Brasov

TIMIS. O noua victorie obtinuta de CSM Lugoj in prima liga de volei feminin, dupa o partida in care a fost condusa. Voleibalistii de la Universitatea Timisoara au pierdut si in fata Brasovului.

CSM Lugoj a inceput prost meciul impotriva Constantei si a pierdut primul set la mare lupta, 25-22. In actul al doilea, formatia timiseana si-a amintit ca joaca in fata propriilor suporteri si a reusit egalarea dupa 25-19. Al treilea set a fost castigat mai clar de gazde, cu 25-17. In ultima repriza a intalnirii, Lugojul a castigat primele doua puncte, pentru ca apoi gruparea de la malul marii sa intoarca scorul, si a condus jocul pana la scorul de 19-19. De aici lugojencele au preluat initiativa, le-au permis oaspetelor sa mai scrie un singur punct si in cele din urma s-au impus cu 25-20.
Yelizaveta Ruban a realizat cele mai multe puncte pentru lugojence, 27, urmata de Andra Artin, cu 12, iar Aliona si Martiniuc si Petruta Orlandea au incheiat cu cate 11.

In runda viitoare, CSM Lugoj va evolua in deplasare pe terenul lui CSM Bacau.

Baietii de la Universitatea au pierdut si sub Tampa

In prima liga de volei masculin, Universitatea Timisoara a jucat pe terenul Coronei Brasov. Baietii pregatiti de Sorin Schiesz au pierdut fara drept de apel in fata formatiei ardeleni. In primul set au reusit doar 12 puncte, in al doilea au fost surclasati cu 25-13, iar in cel de-al treilea gazdele s-au impus cu 25-15.

In runda viitoare, voleibalistii timisoreni vor juca tot in deplasare impotriva celor de la Steaua Bucuresti, formatie care in aceasta runda a trecut cu 3-2 de Dinamo.