Poli Timisoara ramane campioana noastra in ciuda infrangerii cu Dinamo. Ce s-a intamplat?

TIMISOARA. Fara trei titlari indiscutabili, dar cu multa ambitie si o tribuna fierbine, ca in zilele bune, Poli Timisoara a incercat sa egaleze la general, situatia din semifinalele campionatului national, dupa ce Dinamo s-a impus greu la Bucuresti.

Timp de apropae 53 de minute, totul a mers bine, polistii ridicandu-se la nivelul liderului sezonului regulat, si chiar peste acesta. Meciul a fost entuziasmant, iar evolutia scorului spune acest lucru. 2-1, 3-5, 7-7, 11-9, 12-12, 14-12 la pauza. Cu Grigors si Fenici in mare forma, banatenii au condus mult timp, ultima data la mijlocul partii secunde cu 21-19. Dinamo a fortat pe final, a profitat de banca neexperiemntata a gazdelor, dar si de unele decizii favorabile ale arbitrilor si pe final a reusit sa se desprinda. Scor final: 28-32!

Bucurestenii merg in meciul pentru, unde vor intalni castigatoarea jocului decisiv dintre CSM Bucuresti si Turda, iar Poli va intalni in finala mica pierzatoarea meciului amintit.

Pentru tot ce au facut insa in acest campionat, si mai ales pentru faptul ca au luptat pana la final, Poli merita un titlu de campioana. Campioana inimilor violete.

Scene memorabile si pe final, cand intreg publicul a aplaudat frenetic echipa banateana, amintind cumva de acea atmosfera de la Poli – Steaua 1-8 dintr-o Vinere Mare.