Poli Timisoara bate Fagarasul si isi asigura locul in elita

TIMISOARA. Echipele din prima liga au castigat razboiul din baraj cu gruparile din esalonul secund. Poli a invins astazi Fagarasul, iar Vasluiul a trecut de gazda Alexandria si astfel invingatoarele vor continua si la anul in esalonul de elita.

Poli a avut parte de o prima repriza cu suisuri si coborasuri contra Fagarasului, iar dupa 30 de minute tabela arata 15-15. Echilibrul a mai durat doar trei minute, apoi alb-violetii au preluat controlul, 23-17, 26-20, 27-21, apoi 31-23 si 36-28 scor final. A doua victorie pentru Poli la barajul de supravietuire, si cum Vasuliul are si ea doua succese, maine meciul dintre ele va fi doar pentru palmares, ambele castigandu-si dreptul de a evolua in prima liga si la anul.

Baican cu 6 goluri a repetat evolutia buna de ieri, iar Trif s-a remarcat si el cu 5 reusite din partea gruparii viola.