Pas mare spre Campionatul European. Tricolorii pregatiti de Robert Lupu au invins Georgia, cu golul unui fotbalist de la CFR Timisoara

Selectionata sub 19 ani a Romania a invins cu 3-2 Georgia, la Targu Mures, si a facut un pas mare spre Campionatul European din aceasta toamna din Spania.

Tricolorii mici au incepuit dezastruos partida din Ardeal si au primit doua goluri in interval de numai un minut de la Kurtsadze si Giorgadze. Robert Lupu a cerut rapid un time-out, iar dupa indicatiile date de selectionet Romania a inceput sa puna stapanire pe joc. La jumatate primei parti tricoloriui au redus din handicapprin Csog.
Cu aproape 4 minute inainte de pauza, timisoreanul Marius David l-a gasit cu o pasa pe Tamas Nagy, iar acesta a egalat. Romania a avut si o lovitura de la 10 metri si putea intra cu avantaj la cabine, dupa ce gruzinii au comis 6 greseli. Capitanul Kerestely a fost blocat insa de goalkeeper-ul Kotrikadze.

Romania a continuat jocul bun in partea secunda, insa interventiile excelente ale portarului georgian au pastrat tabela intacta, pana in cu aproape 6 minute inainte de final. Marius David a recuperat o minge in propria jumatate, a patruns pe partea stanga, a trimis mingea pe cealalta parte, unde l-a gasit pe colegul de la CFR Timisoara, Alexandru Trifa, iar acesta a a inscris in poarta georgiana.

S-a incheiat 3-2, iar Romania va juca vineri impotriva Slovaciei, intr-un meci ce ar putea fi decisiv pentru calificare.