Mai tare ca un thriller! SCM Poli Timisoara se califica, dupa un meci fantastic, in semifinalele Cupei Romaniei la handbal

Un meci la nivel de final, si este pacat ca s-a disputat doar in sferturi. Duelul de traditie din handbalul romanesc dintre Minaur Baia Mare şi SCM Poli Timisoara si-a mai disputat un episod incredibil. Banatenii s-au impus chiar si in deplasare, dupa aruncari de la 7 metri, dupa un joc senzational, care a depasit asteptarile.

Violetii au condus pana in minutul 15, dar nu la mai mult de un gol, apoi baimarenii au avut minute mai bune, 12-8 si 14-10, fiind si diferenta maxima, insa Poli a revenit putin dupa o dubla eliminare la gazde, 14-12. Timisoara si-a continua revenirea si a preluat conducerea, dupa un gol al lui Sadoveac, principala gura de tun a lui Pero Milosevic, 16-15. Chiar daca maramuresenii au dat apoi trei goluri la rand, gruparea banateana s-a dus la 21-19 si 22-20, moment in care parea ca jocurile sunt facute. Dar o serie de greseli pe atac si lejeritate in aparare a facut ca Minaur sa revina spectaculos si sa puncteze cand mai erau cateva secunde, 24-23, prin Andrei Popescu, dar dupa un 7 metri acordat gratis de arbitri. Cand mai era o secunda de joc, Sadoveac a egalat cu o aruncare extraordinara si a trimis partida la aruncarile de la 7 metri.

Portarul Ludovic Varo a devenit eroul vizitatorilor, reusind sa pareze doua lovituri spre disperarea galagioasei asistente, in timp ce timisorenii au inscris cu sange rece prin Marjanovic, Sadoveac, Orbovic si Campan.

Astfel, dupa doua infrangeri dureroase in campionat la CSM Bucuresti si Turda, Timisoara se impune acolo unde dorea probabil cel mai mult, in Cupa Romaniei, iar Poli va avea sansa sa se bata din nou pentru trofeu, la fel ca sezonul trecut, cand a ajuns pana in finala.