Lugojul continua sa faca istorie. Echipa banateana a ajuns in careul de asi al campionatului

Captura video: CSM Lugoj-volei

TIMIS. Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a ajuns pentru prima data in istorie in semifinalele campionatului national. Echipa de pe malul Timisului a eliminat un adversar devenit deja traditional, CSO Voluntari.

Banatencele au castigat primul meci saptamana trecuta din seria de cel mai bun din trei partide, 3-0, dar ilfovencele au egalat pe teren propriu, 3-1, asadar jocul decisiv s-a jucat la Lugoj, un oras care traieste sportiv pentru si prin voleiul feminin.

CSM a luat sambata rapid primul set, 25-14 si a jucat excelent pe finalul mansei secunde, care se echilibrase, 25-21. In setul 3, Voluntariul a mers bine si parea ca poate echilibra disputa, dar Lugojul a avut un finis puternic si a luat din nou setul, 25-22. Asadar, 3-0 si 2-1 la general, iar Banatul are o echipa ce se bate la podium.

In semifinale, CSM va intalni CSM Targoviste, cu avantajul terenului propriu pentru echipa din Dambovita.