Set pentru Politehnica Timisoara cu Vasas, esec la limita pentru Banat Girls in fata campioanei din Cluj

FOTO Politehnica Timisoara Femina

TIMIS. O victorie si o infrangere. Acesta este bilantul reprezentantelor Timisului in etapa a patra din play-off-ul Ligii Nationale de fotbal feminin.

Politehnica Timisoara a avut nevoie de un sfert de ora pentru a deschide scorul in fata lui Vasas Femina Odorheiu Secuiesc. A facut-o Anda Jivan, ajunsa la a doua etapa consecutiva cu gol marcat. Dupa alte 15 minute de joc, Bianca Ienovan a confirmat forma buna si a reusit al cincilea gol in patru etape. La pauza s-a intrat cu scorul de 3-0, dupa ce in ultimul minut regulamentar a punctat si fundasul Antonia Bratu.
In repriza secunda tot Poli a fost la conducerea intalnirii. Mai intai Clara Rosu a facut 4-0, pentru ca in minutul 58 Teodora Meluta sa obtina o lovitura de la 11 metri. Capitanul lui Poli a si iesit din teren dupa acest moment. Tot Clara Rosu si-a asumat responsabilitatea si a facut 5-0. Setul a fost completat de Nikoleta Kurja, care a sutat de la aproximativ 30 de metri, mingea a atins gazonul in fata portaritei ardelene si s-a scurs in plasa. Timisorencele au mai punctat o data pana la final, prin Cakovic, insa reusita a a fost anulata pentru o pozitie de offside. S-a incheiat 6-0, iar Poli ramane prima in clasament, la 6 puncte de Olimpia Cluj.

Si daca tot am amintit formatia campioana, studentele clujene au evoluat in aceasta runda la Comlosu Mare impotriva echipei Banat Girls. Daca in sezonul regular Olimpia s-a impus clar, de aceasta data timisencele au fost foarte aproape sa obtina o remiza. Gruparea ardeleana a castigat cu 1-0, unica reusita fiind semnata de Mara Batea, in prima repriza.

In runda viitoare, programata dupa pauza prilejuita de meciurile echipei nationale, Politehnica Timisoara merge la Cluj pentru meciul cu Olimpia, iar Banat Girls va juca tot in Ardeal, cu Csikszereda Miercurea Ciuc.