Leii din Banat s-au trezit tarziu, dupa un sfert doi extrem de slab, care a facut diferenta

TIMISOARA. Baschetbalistii Timisoarei au suferit primul esec din 2023, in fata lui Dinamo. Urmeaza un nou derby, cu Steaua.

SCM OHMA Mozzart Bet a inceput meciurile pe teren strain din 2023 cu o infrangere in capitala. Primul sfert al intalnirii cu Dinamo a fost unul echilibrat, incheiat insa cu gazdele in avantaj pe tabela, 21-16. Actul al doilea al intalnirii a fost insa cel mai slab al baietilor lui Dragan Petricevic, nu doar din acest meci, ci din tot sezonul de pana cum. Timisoara a pus pe tabela doar 6 puncte, iar la pauza gazdele conduceau cu 41 – 22.

In ultimele doua runde ale partidei, banatenii au incercat sa revina in joc. Daca sfertul al treilea s-a incheiat la egalitate, 20-20, pe ultimul „leii din Banat” l-au castigat, la 13 puncte diferenta, insuficient insa pentru a intoarce soarta meciului, iar Dinamo s-a impus cu 77-71.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Gajic, cu 18 puncte, urmat de McClellan, cu 16 si Dokovic cu 12. Restul punctelor timisorene au fost semnate de Kesar – 10, Mekic – 9, Lazar – 4, Petrescu – 2.

In runda urmatoate baschetbalistii pregatiti de Dragan Petricevic vor intalni pe teren propiu Steaua Bucuresti.